czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałySportMedalowe żniwa Polaków w mistrzostwach Europy w lekkoatletyce

Medalowe żniwa Polaków w mistrzostwach Europy w lekkoatletyce

W dniach 15-21 sierpnia na Stadionie Olimpijskim w Monachium odbyły się 25. Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce. Do zawodów zgłosiło się ponad 1,500 lekkoatletów z 48 państw, którzy rywalizowali ze sobą w 50 konkurencjach. Doskonale wśród nich zaprezentowali się Polacy, którzy zdobyli aż 14 medali, co dało Polsce 6. miejsce w generalnej klasyfikacji medalowej oraz miejsce 3. pod względem liczby zdobytych medali.

Kobieca sztafeta 4×100 metrów w składzie: Pia Skrzyszowska, Anna Kiełbasińska, Marika Popowicz-Drapała i Ewa Swoboda zdobyła srebrny medal. Fot. PAP

Jest to drugi najlepszy wynik w polskiej historii, więcej krążków biało-czerwoni przywieźli tylko w 1966 r. z Budapesztu, czyli ponad 50 lat temu.

Wiele radości polskim kibicom sprawiły biegaczki, zwłaszcza młodziutka Pia Skrzyszowska, która zdobyła złoty medal w biegu na 100 m przez płotki i srebrny w sztafecie 4×100 m, oraz wszechstronna Ania Kiełbasińska, która z Monachium przywiozła aż trzy trofea (dwa srebrne medale za sztafety 4×400 m i 4×100 m oraz jeden brązowy za bieg na 400 m). Na dystansie 400 m wyprzedziła ją Natalia Kaczmarek, która została podwójną wicemistrzynią Europy (indywidualnie oraz w sztafecie 4×400 m). Dobrze poradziły sobie też Sofia Ennaoui i Anna Wielgosz, które wywalczyły brązowe medale odpowiednio na dystansach 1,500 i 800 m.

Rewelacyjną formę potwierdziła Katarzyna Zdziebło, zdobywając srebrny medal w chodzie na 20 km. Wcześniej chodziarka sprawiła kibicom sporą niespodziankę podczas mistrzostw świata w Eugene, na których zdobyła dwa srebrne medale, kolejno na dystansach 20 i 35 kilometrów.

Aleksandra Lisowska zdobyła złoty medal w maratonie w Monachium. Fot. PAP

Historyczny sukces w swojej karierze odniosła Aleksandra Lisowska, która wygrała maraton i zdobyła złoto na otwarcie mistrzostw Europy. 31-letnia Polka uzyskała czas 2 godz. 28 min i 36 sek. Sukces Lisowskiej jest historyczny też dla polskiej lekkoatletyki, gdyż aż do teraz najlepszym wynikiem polskiej zawodniczki w maratonie w mistrzostwach Europy było 10. miejsce dla Izabeli Trzaskalskiej w 2018 roku w Berlinie.

Także polscy biegacze dołożyli swoją cegiełkę – a raczej medalowy krążek – do sukcesów reprezentacji, zdobywając brąz w sztafecie 4×100 m.

Wojciech Nowicki został mistrzem Europy w rzucie młotem. Fot. PAP

To, że Polska jest potęgą w rzucie młotem, potwierdził Wojciech Nowicki, zdobywając złoto. Mistrz olimpijski z Tokio okazał się bezkonkurencyjny. Tuż poza podium wylądował natomiast Paweł Fajdek, któremu do brązowego medalu zabrakło 30 cm. Wśród pań doskonale zaprezentowała się Ewa Różańska, która zajęła 2. miejsce.

Srebrny medal w siedmioboju zdobyła Adrianna Sułek, co zapewne stanowi dla niej pewne pocieszenie po lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Eugene, na których zajęła czwarte miejsce.

Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce Polska niewątpliwie może zaliczyć do udanych imprez. Oby tak dalej!