niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkMarsz solidarności z Ukrainą

Marsz solidarności z Ukrainą

W niedzielę, 13 marca, na Manhattanie odbył się marsz solidarności z Ukrainą. Zorganizowali go Patryk Tomaszewski – doktorant historii sztuki i wykładowca w City University of New York i modelka Natalia Wowczko, we współpracy z Fundacją Kościuszkowską.

Uczestnicy marszu przeszli w niedzielne popołudnie z Washington Square do Madison Square Park, skandując po polsku i po ukraińsku hasła przeciwko wojnie, pozdrowienia dla walczących Ukraińców i dla ukraińskich uchodźców w Polsce oraz życzenia „wszystkiego najgorszego” dla Putina. Demonstracja wzbudziła spore zainteresowanie amerykańskich kierowców i przechodniów, którzy gestami i okrzykami również wyrażali wsparcie dla Ukrainy.

W trakcie marszu zbierano także fundusze dla uchodźców ukraińskich przebywających w Polsce. Fundusze te dystrybuowane będą przez Fundację Kościuszkowską, której prezes Marek Skulimowski niedawno wrócił z Polski, gdzie osobiście koordynował akcję pomocy uchodźcom i był kilkakrotnie po ukraińskiej stronie granicy, docierając z pomocą również do ludzi czekających w kolejce do przejścia granicznego. Fundacja jest w stałym kontakcie z władzami samorządowymi i lokalnymi organizacjami społecznymi w Lubaczowie i okolicach, dzięki czemu na bieżąco jest informowana o potrzebach osób, które przekraczają tam granicę.

Potrzeby są wciąż duże, a pomoc humanitarna będzie potrzebna jeszcze długo – twierdził Marek Skulimowski w rozmowie z „Białym Orłem”, zapowiadając też, że Fundacja będzie pracować nad stworzeniem długofalowych programów pomocy, także edukacyjnej, uchodźcom z Ukrainy. Jak do tej pory, Fundacji udało się zebrać na pomoc uchodźcom prawie pół miliona dolarów.

JLS
Fot. Fundacja Kościuszkowska, Instagram @miss_wowz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -