piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaWiadomościPolskaMalarz Janusz Kapusta laureatem Nagrody im. L. Kaczyńskiego

Malarz Janusz Kapusta laureatem Nagrody im. L. Kaczyńskiego

Rysownik, malarz Janusz Kapusta został w sobotę laureatem nagrody im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego podczas kongresu „Polska Wielka Projekt”. Premier Mateusz Morawiecki wręczając nagrodę podkreślał, że Kapusta jest człowiekiem renesansu i jest wyrazicielem nowocześnie rozumianego patriotyzmu.

Laureat nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego dr Janusz Kapusta podczas odbywającego się pod hasłem „Suwerenność”, XIII Kongresu Polska Wielki Projekt, 3 czerwca, w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell

W sobotę, w drugim dniu kongresu „Polska Wielki Projekt”, który odbywa się w Arkadach Kubickiego, w obecności premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego przyznano nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego malarzowi, rysownikowi i scenografowi Januszowi Kapuście. Nagrodę wręczył szef rządu.

Premier nawiązując do tematu przewodniego kongresu – suwerenności – powiedział, że przeciwdziałanie niszczeniu pojęcia suwerenności na bardzo wielu frontach „jest jednym z najważniejszych zadań wszystkich dzisiejszych patriotów, w szczególności polskich patriotów, którym na sercu leży przede wszystkim dobro naszej ojczyzny”.

Zaznaczył, że „pojęcie suwerenności bardziej niż w debatach wykuwa się w boju, wykuwa się czynem”. „Jako naród, jako ludzie którzy walczyli o suwerenność zdajemy sobie sprawę, że ma ona swoją cenę, że suwerenność w mniejszym stopniu pisze się atramentem, a w większym stopniu krwią” – powiedział Morawiecki.

„Wielu polityków, filozofów politycznych chciałoby mówić o pojęciu post suwerenności. Tymczasem za naszą wschodnią granicą mamy do czynienie z walką o suwerenność, z walką o wolność +par excellence+” – zauważył szef rządu. „Są dziś tacy politycy, którzy chcieliby, aby Europa rozpłynęła się w post politycznym świecie, jakiejś ludzkiej magmy o nieokreślonej definicji. W gruncie rzeczy za tą wizją kryją się bardzo często konkretne interesy tych, którzy wiedzą, że w takiej magmie najlepiej można realizować narodowe, interesy pewnych państw” – ocenił premier.

Jak zaznaczył, „warto zadać sobie pytanie – czy dzisiaj Ukraińcy biją się o to, żeby rozpłynąć się w takiej amorficznej, niedookreślonej masie postnarodowej, jaką niektórzy chcieliby nam dziś zgotować? Czy raczej biją się o suwerenność, o taką przestrzeń dla swojego własnego narodu, w ramach której każda jednostka będzie mogła wykuwać swój los, realizować swoje ideały, marzenia, wartości a także poszukiwać sensu życia” – zachęcał do refleksji premier.

„Jestem przekonany, że Ukraińcy walczą o taką rozumianą suwerenność, która wprawdzie w zmieniającej się rzeczywistości musi zmieniać swój charakter, a nie ma nic wspólnego z autarkią, ale też nie ma nic wspólnego z niedookreśloną, bezkształtną masą” – podkreślił.

Morawiecki wskazał także, że patron nagrody – prezydent Lech Kaczyński – „walczył o suwerenność narodu, państwa, które we współczesności poszukuje swoich dróg we współpracy z innymi, suwerenność jak w rodzinie”. „Przecież w rodzinie wszyscy członkowie rodziny mają swoją autonomiczną odrębność, rodzina to nie jest mechanizm glajszlachtowania, mechanizm urawniłowki” – zaznaczył.

Premier podziękował poprzednim laureatom nagrody, o których powiedział, że są „wyrazicielami nowocześnie rozumianego patriotyzmu i suwerenności” i dodał, że dołącza do nich Janusz Kapusta.

„Od wielu lat stara się pan Janusz pisać prosto po liniach krzywych, szukać we współczesnym świecie rozwiązań, aby były drogowskazem dla młodych pokoleń i dla tych, co szukają sensu w komplikującej się rzeczywistości” – podkreślił Morawiecki.

Dodał, że Kapusta jest człowiekiem renesansu, który sięga do wielu dziedzin. „Łączy je w sposób unikalny, poszerza granice naszej wolności, ale też pomaga tłumaczyć wspólność innym, odnajdować właściwie ścieżki suwerenności, solidarności i wolności” – powiedział premier. Podziękował laureatowi, że rozsławia imię Polski na całym świecie.

Laureat przyznał, że jest trochę zawstydzony nagrodą, choć – jak dodał – pewnie w którymś momencie by na nią zasłużył. W swoim wystąpieniu mówił m.in. o kwestii ćwiczenia wyobraźni, którą rozumie jako „umiejętność sformułowania zdania, czy wykreowania rzeczy, której nikt wcześniej nie zauważył, albo nie postrzegł”.

Kapusta – wynalazca jedenastościennej bryły, którą nazwał K-DRON – podkreślił, że jest on „rozmową na temat nieskończoności”.

Janusz Kapusta to rysownik, malarz, scenograf. Ukończył Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej. Studiował również filozofię w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 2010 roku uzyskał stopień doktora na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Kapusta współpracuje m.in. z „The New York Times” czy „The Wall Street Journal”. Jest laureatem m.in. nagrody za najlepszy rysunek prasowy opublikowany na świecie, którą otrzymał w Sintrze (Portugalia), pierwszej nagrody na międzynarodowym biennale rysunku prasowego w Teheranie (Iran) czy Grand Prix na międzynarodowym konkursie w Ankarze upamiętniającym 80. rocznicę Republiki Tureckiej.

Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego została ustanowiona w 2011 roku przez organizatorów kongresu Polska Wielki Projekt. Jest ona przyznawana wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego poznania i zrozumienia historii, tradycji i współczesności Polski. Dotąd jej laureatami zostali m.in. kompozytor Wojciech Kilar, poeta Jarosław Marek Rymkiewicz, pisarz Marek Nowakowski, reżyser Antoni Krauze, historyk Andrzej Nowak, publicysta Bronisław Wildstein i filozof Ryszard Legutko.

Grzegorz Bruszewski/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -