piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaLockdown jeszcze przed Wielkanocą

Lockdown jeszcze przed Wielkanocą

– Robimy wszystko na każdym możliwym froncie, żeby zapewnić bezpieczeństwo i jak najszybciej zwalczyć koronawirusa – mówił premier Mateusz Morawiecki uzasadniając uruchomienie kolejnych łóżek w szpitalach tymczasowych. Wskutek gwałtownego wzrostu liczby zakażeń Covid-19 rząd zdecydował się również na wprowadzenie od soboty 20 marca lockdownu w całym kraju.

Premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z pracownikami służby zdrowia. Fot. gov.pl

W czwartek 18 marca pozytywnych testów na koronawirusa było aż 27 tys., a przypadków śmiertelnych 356. W ciągu zaledwie jednego tygodnia liczba zakażeń zwiększyła się o 38 proc., liczba zgonów o 24 proc., a także zajętych łóżek covidowych o 17 proc. Z kolei liczba wykonanych szczepień na dzień 18 marca wyniosła ponad 4.6 mln, z czego 3 mln pierwszą dawką. Podczas wizyty w szpitalu rezerwowym w hali EXPO w Krakowie premier Morawiecki podkreślił, że ponad 50 proc. zakażeń jest efektem wirusa brytyjskiego, który jest znacznie bardziej zaraźliwy i prowadzi do większej liczby zgonów. – Dlatego ważne jest, żebyśmy jak najszczerzej przeprowadzili akcję szczepień. Bardzo ważny jest tu komunikat wydany przez Europejską Agencję Leków, który mówi, że szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna – powiedział szef rządu.

Lockdown został wprowadzony do 9 kwietnia, co oznacza, że obejmie również okres Świąt Wielkanocnych. Działalność musiały zawiesić: hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych), galerie handlowe, teatry, muzea, galerie sztuki, kina, baseny, sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna, stoki narciarskie i obiekty sportowe.

Ponadto wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – przeszli na nauczanie zdalne, a wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, rząd zalecił pracę zdalną i ograniczenie aktywności społecznej także podczas Świąt Wielkanocnych.

Arkadiusz Rogowski

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -