niedziela, 29 stycznia, 2023

Kwiatowe kompozycje

Przygotowania do Wielkanocy już niebawem ruszą w wielu domach pełną parą. Podczas gdy część domowników zajmie się kulinarną oprawą świąt, komuś w udziale przypadnie zadbanie o piękny wystrój domu. Szczególna okazja wymaga szczególnych dekoracji. Jakich? Oto kilka pomysłów.

Warto zadbać o nawiązującą do obchodzonych świąt dekorację wielkanocnego stołu. Fot. Archiwum WEM

Wiosna w domu

Wielkanoc to święta, które nierozerwalnie wiążą się z wiosną. Budząca się do życia przyroda daje o sobie znać. Podobnie jak kiełkująca w tym szczególnym okresie nadzieja i wiara w zmartwychwstanie. Dekorując dom przed świętami warto zatem sięgnąć po inspiracje naturą i wiosną. Rozwiązanie nasuwa się tu samo – żywe rośliny i cięte kwiaty!

Pomysły na wielkanocne roślinne dekoracje

Żonkile, bazie, bukszpan – oto rośliny, które nierozerwalnie kojarzą się z Wielkanocą. Mogą z powodzeniem stać się elementem stroika, bukietu czy wiązanki. Dekoracje stawiające je w centrum uwagi będą stanowiły idealne dopełnienie świątecznego klimatu.

Wianek z bazi

Kto powiedział, że świąteczny wianek musi zawsze kojarzyć się tylko z Bożym Narodzeniem? Jego wielkanocna alternatywa może zostać wykonana z gałązek wierzbowych z baziami. Są one na tyle giętkie, że dają się formować. Trzeba przy tym jednak zachować szczególną ostrożność – bazie są niezwykle delikatne i łatwo je uszkodzić. Wianek z gałązek wierzbowych przystroić można dodatkowo dodatkiem bukszpanu. Odrobina zieleni ożywi dekorację tego typu.

Kompozycję z wiosennych kwiatów i wielkanocnych ozdób można stworzyć własnoręcznie. Fot. Archiwum WEM

Bukszpan

Roślina ta jest nierozerwalnie związana z symboliką Wielkanocy. Jego stale zielone listki są w świątecznym kontekście odwołaniem do życia wiecznego, nieśmiertelności, nieprzemijalności i trwałości życia. Sprawdzi się on zarówno jako drobny dodatek dekoracyjny – np. w postaci pojedynczych gałązek wplecionych do koszyczka wielkanocnego, wianka czy bukietu – ale też samodzielna ozdoba. W tej roli szczególnie dobrze wypadną niewielkie krzaczki w doniczkach. Mogą zastąpić bukiet kwiatów w domu miłośników czystej zieleni. Co więcej, po świętach bukszpan poradzi sobie także w… ogródku!

Żonkile

Są jednymi z kwiatów, które najbardziej kojarzą się z wiosną. Ich charakterystycznych, żółtych, słonecznych „główek” po prostu nie da się pominąć. Jako symbol budzącej się do życia wiosny idealnie współgrają z Wielkanocą. Będą dekoracją idealną – zarówno w formie bukietów ciętych kwiatów, jak i stale świeżych, kwitnących w niewielkich ozdobnych doniczkach. Żonkile – podobnie jak bukszpan – mogą dostać drugie życie po świętach w ogródku!

Anna Miler

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -