sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaMassachusettsKoncert polskich kolęd i pastorałek w Northampton

Koncert polskich kolęd i pastorałek w Northampton

8 stycznia w kościele St. Valentine’s Polish National Catholic Church w Northampton odbył się koncert polskich kolęd, zorganizowany przez parafię we współpracy z Komitetem Dziedzictwa Polskiego w Northampton.

W trakcie koncertu wykonano dwadzieścia polskich kolęd i pastorałek. Fot. Krysia Newman

Czternastoosobowy chór wykonał dwadzieścia tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek, wśród których znalazły się m.in.: „Cicha Noc”, „Wśród Nocnej Ciszy”, „Śliczna Panienka”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Oj Maluśki, Maluśki”, „Mędrcy świata, monarchowie”, „Pastuszkowie bracia mili”, „Bóg zawitał”, „Skrzypi wóz” i „Nowy Rok bieży”. Wśród śpiewaków byli członkowie chórów z okolicznych kościołów w całej Pioneer Valley, w tym Holy Family w South Deerfield, Our Lady of the Hills w Haydenville, Our Lady of the Valley w Easthampton, Mater Dolorosa w Holyoke, Most Holy Redeemer w Hadley i St. Valentine’s w Northampton. Na organach akompaniował Jean Gromacki, organista parafii St. Valentine’s.

W koncercie udział wzięli też goście specjalni – Eddie Forman, akordeonista i lider Eddie Forman Orchestra przez ponad pięćdziesiąt cztery lata oraz emerytowany dyrektor muzyczny Hadley Public School oraz skrzypaczka z ponad 20-letnim doświadczeniem Veronica Rovatti, która obecnie jest nauczycielką muzyki w Anne T. Dunphy School w Williamsburgu oraz w Westhampton Elementary School.

Koncert poprzedziła modlitwa odmówiona przez ks. Adama Czarneckiego, proboszcza St. Valentine’s Church, który poświęcił też kredę i kadzidło w związku z obchodzonym Świętem Objawienia Pańskiego. Następnie Bob Gibowicz, przewodniczący Komitetu Dziedzictwa Polskiego w Northampton, przedstawił krótką prezentację pt. „Polskie tradycje bożonarodzeniowe”. Odczytano także dwa fragmenty Ewangelii wg św. Mateusza i św. Łukasza, opowiadające o narodzinach Jezusa.

W wydarzeniu wziął udział biskup diecezji wschodniej ks. Paweł Sobiechowski, proboszcz Katedry Świętej Trójcy w Manchester, NH, który odmówił modlitwę końcową i udzielił zgromadzonym w świątyni wiernym pasterskiego błogosławieństwa.

Na tegoroczny koncert przybyło ok. 125 osób. Zwieńczeniem wydarzenia było przyjęcie w sali parafialnej. Wszyscy – uczestnicy i goście świetnie się bawili.

Krysia Newman
opr. WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -