niedziela, 26 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaKilka tysięcy osób przeszło ulicami Krakowa w Marszu Równości

Kilka tysięcy osób przeszło ulicami Krakowa w Marszu Równości

Morze tęczowych flag, transparenty z hasłami „tęcza nie obraża” i „love is love” oraz kilkutysięczny tłum – tak w tym roku wyglądał Marsz Równości, który w sobotę przeszedł ulicami Krakowa. Wydarzenie, w którym – według policji –uczestniczyło ok. 5,5 tys. osób, przebiegło w spokojnej atmosferze.

Marsz Równości organizowany przez Stowarzyszenie Queerowy Maj, 14 sierpnia, w Krakowie. Fot. Łukasz Gągulski/PAP

Zanim Marsz Równości w sobotnie popołudnie wyruszył spod hotelu Cracovia, odczytany został manifest społeczności LGBT.

„Nasza społeczność nigdy nie jest priorytetem. Jesteśmy lubiane i lubiani, kiedy jesteśmy cicho, tak że nie słychać nawet naszego oddechu. Po raz kolejny przemaszerujemy tańczącym krokiem przez ulice Krakowa, kolejny raz przypominając, że (…) żądamy uznania naszej tożsamości i ekspresji, a nie wyzywania i wyższości” – zadeklarowali jej przedstawiciele.

W swoim manifeście podkreślili, że oczekują „edukacji, a nie indoktrynacji”, a także chcą życia „wolnego od dyskryminacji i strachu, a pełnego miłości i zwyczajnych trosk”.

Marsz, który organizowany jest w stolicy Małopolski od 2004 r., przeszedł al. Krasińskiego, a następnie ul. Konopnickiej w kierunku mostu Grunwaldzkiego. Później parada skierowała się w stronę ul. Dietla, Stradomskiej i św. Idziego; ostatecznie dotarła na Rynek Główny. Z miejskiego placu – ul. Szewską i ul. Piłsudskiego – wróciła pod Muzeum Narodowe.

Tegoroczne wydarzenie, które odbyło się pod patronatem prezydenta Krakowa, zgromadziło kilkutysięczny tłum, głównie młodych ludzi; uczestniczyły w nim też osoby starsze i turyści. Ulicami miasta przeszli oni z hasłami na transparentach – m.in.: „love is love”, „tęcza nie obraża” i „stop inkwizycji”.

Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie Queerowy Maj, a tegoroczna impreza odbyła się pod hasłem: zaczerpnąć tchu.

Na miejscu zbiórki zorganizowany został też marsz środowisk narodowych, który przez miasto przeszedł pod hasłem „Młodzież Wszechpolska przeciwko LGBT”. Oba rozpoczynające się w tym samym miejscu zgromadzenia oddzielili od siebie licznie zgromadzeni policjanci. Z kolei na Rynku Głównym na uczestników Marszu Równości czekały zgromadzenia anty-LGBT. „Homofobia – to się leczy!” – krzyczała do ich uczestników manifestująca młodzież.

nak/itm/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -