poniedziałek, 20 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaBp Długosz przeprosił za wypowiedź nt. wykroczeń seksualnych duchownych

Bp Długosz przeprosił za wypowiedź nt. wykroczeń seksualnych duchownych

Moja apelowa modlitwa przez część słuchaczy błędnie została zinterpretowana. Wszystkich, których dotknęła moja wypowiedź, najserdeczniej przepraszam – napisał w oświadczeniu przekazanym w sobotę Katolickiej Agencji Informacyjnej częstochowski biskup-senior pomocniczy Antoni Długosz.

Bp Antoni Długosz podczas mszy świętej pogrzebowej Krzysztofa Krawczyka, sprawowanej w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi, 10 kwietnia. Fot. Roman Zawistowski/PAP

Bp Długosz odniósł się w oświadczeniu do środowych rozważań na „Apel jasnogórski”, podczas których stwierdził, że „z wielkim bólem przeżywamy zaplanowany atak na biskupów”.

Atak ten – jak mówił bp Długosz – „wiąże się z oskarżeniami, że niektórzy z nich zlekceważyli zatroskanie o skrzywdzonych przez księży ludzi, bagatelizując sprawców tych czynów”.

„Kiedy ksiądz grzeszy, biskup wzywa go na rozmowę, upomina, wyznacza pokutę, po której, jeśli otrzymuje od księdza chęć poprawy, przebacza mu i daje szansę dobrego życia i duszpasterskiej pracy” – mówił biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej.

Jego zdaniem, biskup „ma być miłosiernym ojcem (…) i daje szansę marnotrawnemu synowi”. „Sprzeniewierza się swemu powołaniu, gdy staje się prokuratorem donoszącym sądom na grzeszącego syna” – powiedział.

„Całkowicie identyfikuję się z listem księdza Prymasa skierowanym do mnie” – stwierdził w sobotnim oświadczeniu bp Długosz.

Dodał, że jego apelowa modlitwa „przez część słuchaczy błędnie została zinterpretowana”. „Wyjaśniam, że najszczerszą moją intencją nie było chronić przestępców, bo jako długoletni duszpasterz dzieci zawsze rozumiem ich krzywdę z powodu cierpień jakie wyrządza pedofilia” – podkreślił.

„Wszystkich, których dotknęła moja wypowiedź najserdeczniej przepraszam” – zaznaczył bp Długosz.

W piątek do słów bpa Długosza odniósł się kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki, który stwierdził, że wymagają one „publicznych przeprosin”.

Poinformował, że w związku z tym abp Wojciech Polak, jako delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, skierował do bpa Długosza list, w którym przypomniał jednoznaczną odpowiedź Kościoła na dramat wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych.

Iwona Żurek/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

Gest uznania

Tradycja dobrej zabawy

- Advertisment -