czwartek, 28 października, 2021
Strona głównaDziałyCovid 19„Każdy powinien się zaszczepić!”

„Każdy powinien się zaszczepić!”

Czy i dlaczego warto się zaszczepić przeciwko COVID-19? Na pytania dotyczące szczepień odpowiada dr Virginia Bieluch, szefowa oddziału chorób zakaźnych w szpitalu Hospital of Central Connecticut w New Britain.

Dr Virginia Bieluch. Fot. Hospital of Central Connecticut

Czy zaszczepiła się Pani przeciwko COVID-19 ? A jeśli tak, to dlaczego zdecydowała się Pani zaszczepić?

Dr Virginia Bieluch: Tak, jestem zaszczepiona. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymałam w grudniu ubiegłego roku, a drugą w styczniu. Byłam jedną z tych osób, które jako pierwsze ustawiły się w kolejce do szczepionki. Zaszczepiłam się, ponieważ widziałam na własne oczy niszczycielski wpływ COVID-19 na wielu pacjentów i ich rodziny, które straciły bliskich. Chciałam chronić siebie, moją rodzinę i moich kolegów. Ufam nauce i wiedzy ekspertów i wiedziałam, że gdy tylko FDA udzieli zezwolenia na użycie w nagłych wypadkach, ustawię się w kolejce, aby dostać zastrzyk. I właśnie tak zrobiłam.

Czy uważa Pani, że każdy powinien się zaszczepić i dlaczego?

Tak, uważam, że każdy, kto kwalifikuje się do zaszczepienia, powinien się zaszczepić. Szczepionki są bardzo skuteczne i działają zgodnie z przewidywaniami. Pomagają zapobiegać poważnemu przebiegowi choroby i śmierci wśród tych, którzy zostaną zakażeni. Większość hospitalizacji i zgonów, które obecnie obserwujemy, dotyczy osób nieszczepionych, a wielu z tych zgonów można było zapobiec, gdyby pacjenci zostali zaszczepieni.

Czy myśli Pani, że szczepionki są kluczem do zakończenia pandemii?

Tak, szczepionki są bez wątpienia naszą największą nadzieją na opanowanie tej pandemii. Jedynym sposobem, aby pandemia się skończyła, jest zaszczepienie jak największej liczby osób. Szczepionki przeciwko COVID-19spowolnią rozprzestrzenianie się wirusa, a to zminimalizuje rozwój nowych wariantów. Widzieliśmy, że wariant Delta stał się dominującym szczepem w ostatnich miesiącach i jest wysoce zakaźny, dlatego nastąpił wzrost przypadków zachorowań na COVID-19. Dlatego ważne jest, aby ludzie również nosili maseczki, szczególnie w pomieszczeniach w zatłoczonych miejscach. Zakrywanie ust i nosa również pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Co by Pani powiedziała ludziom, którzy wahają się, czy się zaszczepić?

Powiedziałabym, że to z pewnością normalne, że ktoś waha się co do nowej szczepionki, o której na początku może nie wiedzieliśmy zbyt wiele, ale zachęcam ludzi, aby naprawdę dowiedzieli się więcej na temat skuteczności i bezpieczeństwa tych szczepionek i zaszczepili się. Istnieje wiele danych, które pokazują skuteczność szczepionek oraz że są bezpieczne. Żaden lek nie jest w 100% bezpieczny, ale skutki uboczne szczepionek przeciwko COVID-19 są zwykle mniej dotkliwe niż to, co może się zdarzyć, jeśli ktoś zakazi się koronawirusem. Ostatecznie to właśnie szczepienie może uratować życie.

Istnieje wiele błędnych informacji na temat szczepionek, szczególnie w społecznościach etnicznych. Jak można to wyeliminować i zwiększyć zaufanie do szczepień?

Zachęcam ludzi do rozmów z tymi, którym ufają, niezależnie od tego, czy jest to członek rodziny, lekarz, czy nawet lider społeczności. Hartford HealthCare wykonał ogromną pracę, jeśli chodzi o docieranie do ludzi i wychodzenie do społeczności, aby upewnić się, że wszyscy mają dostęp do szczepionek. Wiem, że dla niektórych społeczności etnicznych nieufność wobec rządu ze względu na wydarzenia historyczne z pewnością odegrała dużą rolę w kształtowaniu ich decyzji na temat szczepienia, co jest zrozumiałe, jednak nie powinno mieć miejsca, bo to nie jest sytuacja porównywalna z jakąś z przeszłości. Szczepionki są bezpieczne i ratują życie oraz zapobiegają poważnemu przebiegowi choroby. Otrzymanie szczepionki może również uratować życie komuś innemu, bliskim osobom – takim jak rodzice, dziadkowie, rodzeństwo lub dzieci.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -