piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaUSANowy JorkKathy Hochul gubernatorką Nowego Jorku

Kathy Hochul gubernatorką Nowego Jorku

Kathy Hochul już przeszła do historii. Jako pierwsza kobieta w historii została wybrana przez wyborców na najwyższy urząd w stanie. W środę 9 listopada zwycięstwo Hochul było już przesądzone. Około 12:30 demokratka miała nad Zeldinem 8% przewagi w liczbie oddanych głosów – 54% do 46%, z 81% przeliczonych głosów. Jej zwycięstwo było napędzane głosowaniem mieszkańców Nowego Jorku, który przez oboje kandydatów postrzegany był jako klucz do wygranej.

Kathy Hochul jest pierwszą kobietą w historii wybraną na stanowisko gubernatora stanu Nowy Jork. Fot. Facebook/GovKathyHochul

Zeldin jeszcze po pierwszych informacjach, dających zwycięstwo Hochul, wierzył, że ma nadal szansę. Republikanin liczył na wparcie z 1.4 miliona niepoliczonych głosów, szczególnie z hrabstwa Suffolk na Long Island, skąd pochodzi i jest członkiem kongresu.

Wyścig o gubernatorski fotel w Nowym Jorku był w tym roku wyjątkowo wyrównany – bardziej niż większość kampanii w ciągu ostatnich dwóch dekad. Głównymi tematami, wokół których swoją narrację kreowali kandydaci, były bezpieczeństwo publiczne i gospodarka.

Dla przypomnienia: Hochul objęła urząd gubernatorski w sierpniu 2021 roku, po rezygnacji z tego stanowiska Andrew Cuomo, w związku z zarzutami o molestowanie seksualne. Startując w tegorocznych wyborach, deklarowała, że w swojej pracy skupi się na mieszkalnictwie, ograniczeniu przemocy z użyciem broni, tworzeniu możliwości ekonomicznych, a także na ochronie prawa do aborcji.

Hochul w dniu wyborów podziękowała swoim pracownikom i związkom zawodowym. W swoim zwycięskim przemówieniu nie wspomniała o Zeldinie. Zamiast tego stwierdziła, że nowojorczycy postanowili nie robić kroku wstecz w marszu, którego celem jest postęp.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -