niedziela, 26 września, 2021
Strona głównaUSAAmerykaJest decyzja: Europa będzie otwarta dla Amerykanów!

Jest decyzja: Europa będzie otwarta dla Amerykanów!

W środę, 19 maja, zapadła decyzja władz Unii Europejskiej o otwarciu kontynentu dla zaszczepionych turystów. Osoby w pełni zaszczepione, w tym ze Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii, będą mogły odwiedzić 27 krajów tworzących Unię jeszcze tego lata.

Linie lotnicze kursujące na trasach transatlantyckich nie ogłosiły jeszcze zmian co do frekwencji lotów w sezonie letnim. Większość z nich wciąż realizuje ograniczone połączenia. Fot. Archiwum WEM

Lecz pomimo iż każde z państw zatwierdziło przedwczoraj projekt ustawy z 3 maja odnoszącej się do otwarcia granic, nadal nie zostały podane szczegóły na temat terminu oraz sposobu weryfikacji szczepień. Nie została również jeszcze sporządzona listów krajów, z których zaszczepieni turyści będą mogli podróżować do UE. Podane zostało tylko, że taka lista powstanie do końca tego tygodnia, a najpóźniej początkiem przyszłego.

Kraje, które znajdą się na liście, będą musiały spełnić wymóg odnotowania mniej niż 75 nowych przypadków Covid-19 na 100,000 mieszkańców w ostatnich 14 dniach. Lista będzie też cyklicznie uaktualniana. Pomimo że Stany Zjednoczone obecnie nie spełniają takiego warunku, władze europejskie potwierdziły, ze zaszczepieni w pełni Amerykanie będą uwzględnieni.

Obecnie tylko obywatele Australii, Izraela i Singapuru mogą wjechać na terytorium Unii Europejskiej bez względu na szczepienie. Wg nowego planu, odwiedzający będą musieli być zaszczepieni szczepionką zatwierdzoną przez Unię Europejską przynajmniej 14 dni przed przylotem.

Poszczególne kraje członkowskie nadal będą mogły wprowadzać bądź utrzymywać własne wymogi i restrykcje, w tym wymóg posiadania negatywnego wyniku testu na Covid-19 lub konieczność odbycia kwarantanny. Trend jednak zmierza w przeciwnym kierunku. Wiele krajów, a w szczególności te, w których turystyka tworzy największą część gospodarki, poluzowało restrykcje i już na początku maja otworzyło swoje granice dla turystów spoza kontynentu.

Darek Barcikowski

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -