niedziela, 26 września, 2021

Jedzenie jak majątek

Narzekamy na koszty żywności, podczas gdy szokujące ceny ma grupa produktów iście elitarnych. Słoiczek rzadkiego przysmaku może kosztować tyle co auto lub egzotyczne wczasy. Przysmaki bogaczy nie leżą w marketach, ale można je zamówić z każdego zakątka Ziemi. Czy smakiem zniewolą, to kwestia smaku i nastawienia…

Trufle są jednym z najdroższych przysmaków. Fot. Archiwum WEM

W rankingach drogiej żywności prym wiodą:

Kawior Almas – 90,000 zł za puszkę. Jest produkowany w Iranie, pozyskiwany z Bieługi i pakowany do puszki wykonanej z 24 karatowego złota.

Czarny arbuz Densuke – 18,000 zł za szt. około 8 kg. Uchodzi za kulinarny cud natury, rośnie na japońskiej wyspie Hokkaido.

Biała trufla – 8,000 zł za kg. Taki okaz można spotkać we Włoszech, głównie w Piemoncie. W ich poszukiwania angażuje się specjalnie szkolone zwierzęta.

Grzyby Matsutake – 6,000 zł za kg. Należą do najrzadszych odmian grzybów na świecie. Występują w Azji, Ameryce Północnej, a także skandynawskiej części Europy – w Finlandii i Szwecji.

Kawa Kopi Luwak – 4,000 zł za kg. Zapał kawoszy może stłumić fakt, że ten rodzaj kawy produkuje się na bazie odchodów dziko żyjących łaskunów, które to karmią się drzewem kakowca.

Szafran – 4,000 zł za kg. Ta wyjątkowo droga przyprawa pozyskiwana jest z krokusów. Koszt tłumaczy fakt, że ze 100 gramów kwiatów można pozyskać zaledwie 1 gram suszu.

Woda Kona Nigari – 4,000 zł za 5 litrów. Pozyskiwana z głębin morskich u wybrzeży Hawajów jest tak silnie zmineralizowana, że nie można pić jej wprost. Trzeba wymieszać ją z naturalną wodą źródlaną.

Ziemniaki La Banotte – 2,000 zł za kg. O zawrotnej cenie przesądza sposób uprawy. Rośliny podlewane są wodą morską oraz nawożone wodorostami.

Szynka Iberico – 1,200 zł za kg. Produkowana z czarnych świń i marynowana przed podaniem przez okres trzech lat.

Wołowina Kobe – 800 zł za 1 kg. To azjatycka wołowina, pochodząca z Kobe. Pochodzi z ekologicznej hodowli, w której zwierzęta traktowane są łagodnie.

Halina Kossak

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -