piątek, 3 maja, 2024
Strona głównaDziałyZwyczajeJarmark bożonarodzeniowy w Krakowie

Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie

Świąteczne kiermasze, odbywające się w różnych miastach, to jedna z największych zimowych atrakcji Polski i Europy, które co roku skutecznie przyciągają turystów z całego świata. A krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy jest jednym z największych i mających najdłuższą tradycję w Polsce. Rok temu, ze względu na obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią Covid-19, jarmark się nie odbył, jednak w tym roku powrócił z jeszcze większym rozmachem.

Podczas jarmarku można nabyć szeroką gamę świątecznych produktów. Fot. Miasto Kraków – krakow.pl

Krakowskie Targi Bożonarodzeniowe, bo tak brzmi pełna nazwa jarmarku, to wydarzenie, które na stałe już wpisało się w przedświąteczną tradycję tego miasta. Jarmark, który odbywa się na Rynku Głównym, to powrót do handlowych tradycji tego miejsca.

Podczas jarmarku popularnością cieszą się wyroby kulinarne. Fot. Miasto Kraków – krakow.pl

Tegoroczny jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie rozpoczął się 26 listopada i potrwa aż do 2 stycznia 2022 r. Sprzedawcy prezentują swój towar na kilkudziesięciu stoiskach handlowych i gastronomicznych. Można na nich nabyć szeroką gamę świątecznych produktów, takich jak ręcznie malowane bombki choinkowe, ozdoby świąteczne, stroiki, wyroby ceramiczne, z drewna, wełny, szkło artystyczne, biżuteria, pamiątki, pocztówki itp. Można także skosztować wyśmienitych potraw z grilla, np. tradycyjnego oscypka prażonego na grillu z żurawiną oraz napić się grzańca galicyjskiego. Nie brakuje świątecznych słodyczy, takich jak prażone orzechy w karmelu, wyroby w czekoladzie i marcepanie czy tradycyjne pierniki. Oprócz polskich wystawców są też kupcy z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier, którzy sprzedają m.in. wędliny, sery i kiełbasy, chleb, biżuterię z tkanin i drewna, rękodzieło z lnu i wełny, upominki, ceramikę itp.

Jarmarkowi towarzyszą liczne wydarzenia artystyczne i kulturalne. Fot. Miasto Kraków – krakow.pl

Jarmarkowi towarzyszą liczne wydarzenia artystyczne i kulturalne, m.in. koncerty kolęd, występy regionalnych zespołów czy warsztaty dla dzieci. Ich nastrój wprowadza mieszkańców i turystów w klimat świąt i czyni płytę Rynku Głównego bardziej niż zwykle kolorową i gwarną.

JLS

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -