niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaDziałyPoradyJak wywalczyć wyższą sumę za kasację pojazdu po wypadku?

Jak wywalczyć wyższą sumę za kasację pojazdu po wypadku?

Jeśli firma ubezpieczeń samochodowych oferuje poszkodowanemu niską kwotę za pojazd bądź niesłusznie nie zadeklarowała kasacji pojazdu, możesz rozwiązać spór, przedstawiając własne dowody dotyczące wartości pojazdu i wynegocjowania lepszej kwoty.

Fot. Getty Images

Gdy koszt naprawy pojazdu przekracza jego rzeczywistą wartość lub rzeczywistą wartość gotówki („Actual Cash Value” lub „ACV”), pojazd uważany jest za nadający się do całkowitej kasacji. W większości stanów, łącznie z Florydą, firma ubezpieczeniowa ma prawo zadecydować, czy pojazd podlega kasacji.

Częstym problemem w negocjowaniu wartości pojazdu lub kasacji jest fakt, że firmy ubezpieczeniowe wykorzystują własne metody do decydowania o ACV pojazdu.

Wartość jest niższa niż rzeczywista wartość zastępcza pojazdu

Nowe samochody osobowe, ciężarowe i motocykle tracą wartość od momentu dokonania zakupu. Ponadto przy określaniu ACV, które zawsze będzie niższe niż cena w momencie dokonania zakupu, należy wziąć pod uwagę wiek, przebieg i codzienne zużycie pojazdu.

Dlatego ACV pojazdu nie jest wyznacznikiem, za ile faktycznie można kupić pojazd w celu zastąpienia poprzedniego. Jeśli pojazd ulegnie kasacji, koszt zakupu nowego pojazdu będzie zawsze wyższy niż ACV oryginalnego pojazdu.

Aby uniknąć tego problemu, możesz kupić ubezpieczenie samochodowe, które zapewnia wartość zastępczą zamiast ACV, aczkolwiek nie zawsze jest to opłacalne.

Ustalenie rzeczywistej wartości pojazdu

Istnieją różne sposoby obliczania wartości pojazdu, w tym:

  • odliczenie rozsądnego zużycia pojazdu
  • określenie wartości rynkowej pojazdu za pośrednictwem Kelley Blue Book online (jest to średnia cena, jaką nabywca jest skłonny zapłacić za pojazd)
  • uzyskanie czystej ceny detalicznej NADA
  • zatrudnienie rzeczoznawcy

Negocjowanie wartości pojazdu z firmą ubezpieczeniową

Jeśli nie doznałeś żadnych obrażeń ciała, możesz rozwiązać roszczenie o odszkodowanie za samochód bez pomocy adwokata. Poniżej jest kilka bardzo podstawowych, ogólnych wskazówek, które pomogą Ci w tym procesie. Pamiętaj jednak, że każdy przypadek jest wyjątkowy i celem tego artykułu jest ogólna informacja, a nie prawna porada.

Pierwsza oferta firmy ubezpieczeniowej zwykle bywa niska, dlatego uzyskaj w internecie wartość rynkową Kelley Blue Book i cenę detaliczną NADA dla Twojego pojazdu. Załącz zdjęcia pojazdu, które pokazują jego stan wewnątrz i na zewnątrz przed wypadkiem, wraz z wszelkimi naprawami, włącznie z dokumentami od mechaników i rzeczoznawców.

Jeśli różnica między ofertą firmy ubezpieczeniowej a kwotą, którą Ty uważasz za odpowiednią dotyczącą Twojego pojazdu, wynosi 500-1000 USD, warto wynająć głównego rzeczoznawcę dla pojazdów silnikowych. Ta usługa może kosztować około 300-500 USD, ale raport, dobrze uzasadniający wyższą wartość pojazdu, prawdopodobnie przekona ich do zwiększenia oferty.

Jeśli negocjacje są nieudane…

Jeśli firma ubezpieczeniowa dalej będzie oferowała znacznie mniej niż to, co uważasz za rzeczywistą wartość pojazdu pomimo negocjacji i wynajmu rzeczoznawcy, możesz wykonać jedną z następujących czynności:

  • zaakceptować niską ofertę
  • przejrzeć swoją polisę ubezpieczeniową w zakresie procedur rozwiązywania sporów i poprosić o rozmowę z przełożonym
  • złożyć skargę do Departamentu Usług Finansowych na Florydzie, Wydziału Usług Konsumenckich
  • złożyć online „Civil Remedy Notice”
  • podać do sądu kierowcę, który spowodował wypadek

Aby złożyć skargę na Florydzie, wejdź na stronę internetową „Florida Department of Financial Services (Division of Consumer Services)” i kliknij na „Submit a Request for Insurance Assistance”. Po otrzymaniu przez ubezpieczyciela skargi konsumenckiej następuje wszczęcie przeglądu dokumentów przez kierownika roszczeń w biurze reklamacji.

W przypadku zgłoszenia zawiadomienia o postępowaniu cywilnym należy wydrukować jego wersję i przesłać pocztą lub pocztą elektroniczną do likwidatora ubezpieczenia. Zawiadomienie to daje ubezpieczycielowi 60 dni na korektę naruszenia prawa. Po otrzymaniu tego zawiadomienia przez ubezpieczyciela samochodowego zostanie wszczęty przegląd przez zarządcę szkód w biurze reklamacji.

Jeśli zdecydujesz, by złożyć pozew przeciwko kierowcy, który ponosi winę za uszkodzenie mienia, musisz znać kwotę, która to określi, w którym sądzie powinieneś złożyć dokumenty. Jeśli roszczenie wynosi 8,000 USD lub mniej na Florydzie, należy złożyć w sądzie Small Claims, który zapewnia stosunkowo łatwe rozwiązanie sprawy i rzadko wymaga pomocy adwokata. Jeśli sporna wartość pojazdu jest większa niż powyższa kwota, zdecydowanie zaleca się zatrudnienie prawnika.

Jowita Wysocka Ahava, Esq.


Jowita Wysocka Ahava jest prawnikiem zajmującym się głównie prawem odszkodowania za wypadki samochodowe i inne, wadliwe produkty konsumenckie, błędy w sztuce lekarskiej, i zaniedbania w domach opieki. Jowita jest współwłaścicielem Ahava Law Group i posiada licencję na wykonywanie zawodu prawnika na Florydzie, w Massachusetts i w Nowym Jorku. Można się z nią skontaktować pod numerem telefonu 888-554-9998 lub mailem jowita@ahavalawgroup.com.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -