czwartek, 9 maja, 2024
Strona głównaZdrowie i UrodaCoraz więcej osób kwalifikuje się do badań przesiewowych w kierunku raka płuc

Coraz więcej osób kwalifikuje się do badań przesiewowych w kierunku raka płuc

Nastąpiła duża zmiana, jeśli chodzi o to, kto kwalifikuje się do badań przesiewowych w kierunku raka płuc. Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne (American Cancer Society) rozszerza wytyczne, co oznacza, że dodatkowe pięć milionów osób w USA powinno zostać przebadanych.

Dr J. Tyler Van Backer jest torakochirurgiem w Hartford HealthCare Cancer Institute w The Hospital of Central Connecticut

W tej chwili w Connecticut skanujemy tylko około ośmiu procent pacjentów, którzy kwalifikują się do badań przesiewowych w kierunku raka płuc, a celem jest poddanie większej liczby osób badaniom przesiewowym, abyśmy mogli wcześniej wykryć raka – mówi dr J. Tyler Van Backer, chirurg klatki piersiowej z Hartford HealthCare Cancer Institute w The Hospital of Central Connecticut.

Jakie są nowe wytyczne?

Wcześniej Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne (American Cancer Society) zalecało coroczne badania przesiewowe w kierunku raka płuc dla dorosłych w wieku od 55 do 74 lat z historią palenia tytoniu przez 30 lat, którzy obecnie palą lub rzucili palenie mniej niż 15 lat temu. Teraz zalecenie jest skierowane do dorosłych w wieku od 50 do 80 lat z historią palenia przez 20 lat – i nie ma już znaczenia, jak dawno temu ktoś rzucił palenie.

Jak mogę się poddać badaniom przesiewowym?

Aby rozpocząć ten proces, należy porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu. – Lekarz rodzinny może wysłać pacjenta na niskodawkową tomografię komputerową klatki piersiowej, która ma około 10 procent promieniowania normalnego tomografu komputerowego – wyjaśnia dr Van Backer.

Jak często występuje rak płuc?

Mówiąc wprost – rak płuc jest bardzo powszechny. Jest to trzeci najczęściej występujący nowotwór w Stanach Zjednoczonych po raku skóry i raku piersi. Jednak więcej osób umiera z powodu raka płuc niż z powodu jakiegokolwiek innego rodzaju raka. – Ludzie często myślą, że tylko palacze chorują na raka płuc, a to nieprawda – mówi dr Van Backer. – Około 10 do 20 procent nowotworów płuc jest diagnozowanych u osób niepalących – dodaje.

Jak technologia pomaga we wczesnym wykrywaniu?

The Hospital of Central Connecticut posiada tak zwany Auris Monarch, który jest nawigacyjnym systemem bronchoskopii, który został zaprojektowany, aby pomóc lekarzom poruszać się po trudno dostępnych obszarach płuc i diagnozować raka wcześniej niż kiedykolwiek wcześniej.

Zasadniczo jest to system GPS, który prowadzi mnie bezpośrednio do guzka, który został zidentyfikowany na podstawie skanu klatki piersiowej pacjenta. Następnie mogę wykonać biopsję i ewentualnie zdiagnozować raka płuc we wczesnym stadium – mówi dr Van Backer.


Aby uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 860.696.4930 lub odwiedź hartfordhealthcare.org/cancer.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -