niedziela, 26 maja, 2024
Strona głównaZdrowie i UrodaJak padaczka może wpływać na kobiety na każdym etapie życia

Jak padaczka może wpływać na kobiety na każdym etapie życia

Od okresu dojrzewania do ciąży padaczka dotyka ponad milion kobiet w Stanach Zjednoczonych. Kobiety z padaczką stają przed wyjątkowymi wyzwaniami, gdy mają do czynienia ze zmianami hormonalnymi przez całe życie.

Dr Anumeha Sheth jest neurologiem w Ayer Neuroscience Institute Seizure and Epilepsy Center w Southington. Specjalizuje się w padaczce i przyjmuje nowych pacjentów

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tych wyzwań, a jeszcze ważniejsze jest utrzymywanie spójnych relacji z lekarzem, aby proaktywnie zarządzać każdym etapem życia – mówi dr Anumeha Sheth, neurolog w Ayer Neuroscience Institute Seizure and Epilepsy Center w Southington.

Czym jest epilepsja?

Sam pojedynczy napad nie stanowi jeszcze padaczki. Padaczka występuje, gdy skoki aktywności elektrycznej w mózgu powodują nawracające, niesprowokowane drgawki. Szacuje się, że u 1 na 26 osób rozwija się ten stan. Padaczka nie dyskryminuje – dotyka ludzi wszystkich płci, ras, pochodzenia etnicznego i wieku.

Objawy padaczki

Padaczka wygląda inaczej u każdego. Osoby z padaczką mogą mieć różne rodzaje napadów padaczkowych lub inne objawy problemów neurologicznych. Należą do nich:

  • chwilowa dezorientacja;
  • wzrok skupiony w jednym punkcie;
  • niekontrolowane ruchy szarpiące;
  • utrata przytomności.

Epilepsja a ciąża

Kobiety z padaczką mają takie same szanse na zajście w ciążę jak inne kobiety i mogą nosić zdrowe dziecko.

Wiele kobiet z padaczką ma zdrowe ciąże bez pogorszenia kontroli napadów. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli padaczka kobiety jest kontrolowana w miesiącach poprzedzających ciążę, prawdopodobnie pozostanie kontrolowana w czasie ciąży – mówi dr Sheth.

Ponad 90% dzieci urodzonych przez kobiety z padaczką jest zdrowych. Dr Sheth radzi kobietom, aby omówiły swój stan z wyprzedzeniem z lekarzem.

Jak leczy się padaczkę?

Leczenie lekami lub czasami zabiegami chirurgicznymi może kontrolować napady padaczkowe u większości kobiet cierpiących na epilepsję. U niektórych kobiet napady padaczkowe mogą w końcu ustąpić, ale u innych padaczka wymaga leczenia przez całe życie – twierdzi dr Sheth.


Aby umówić się na spotkanie, odwiedź hartfordhealthcare.org/epilepsy lub zadzwoń pod numer 860.972.3600.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -