niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaDziałyPoradyKupujesz dom? Zachowaj ostrożność i nie daj się oszukać!

Kupujesz dom? Zachowaj ostrożność i nie daj się oszukać!

Czasem myślisz, że oszuści niczym nie są w stanie cię już zaskoczyć. A tymczasem oni wciąż wymyślają nowe sposoby na to, by cię oszukać! W ciągu ostatnich paru lat dramatycznie wzrosła liczba oszustw związanych z nieruchomościami, a niektóre z nich są trudne do wykrycia.

Fot. Archiwum WEM

Mówiąc najprościej, oszustwo związane z nieruchomościami polega na tym, że oszuści wykorzystują fałszywe transakcje dotyczące nieruchomości, takie jak wynajem lub zakup domu, aby ukraść pieniądze. Najpierw omówię oszustwa hipoteczne, ponieważ są one najbardziej powszechne. W dalszej kolejności omówimy inne oszustwa związane z nieruchomościami, takie jak oszustwa związane z wynajmem mieszkań i oszustwa związane z wynajmem na wakacje.

Oszustwo hipoteczne jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ naraża ofiarę na stratę setek tysięcy dolarów. Oszukańczy pożyczkodawcy zawsze opracowują nowe taktyki, aby schwytać w swoje sidła osoby kupujące dom. Jeśli napotykasz wyzwania finansowe np. w postaci kiepskiej historii kredytowej, jesteś szczególnie narażony na stanie się ofiarą nieuczciwego pożyczkodawcy lub pośrednika. Dlatego w tych chwilach jeszcze ważniejsze niż zwykle jest oparcie się na rodzinie i przyjaciołach, aby przyjrzeli się temu, co ci zostało zaproponowane. Czasami spojrzenie z zewnątrz i druga opinia mogą pomóc podjąć mądrzejszy wybór.

Poniżej przedstawiamy niektóre sposoby, jak oszuści wykorzystują twoją hipotekę, aby cię oszukać:

  • Oszustwo związane z przekazaniem środków. Oszuści udają urzędników depozytowych, agentów nieruchomości lub pożyczkodawców. Poproszą cię o przekazanie środków na konto (fałszywe konto) dla własnej korzyści finansowej, często wysyłając „wiadomość phishingową”, podszywając się pod osobę naprawdę zaangażowaną w transakcję. Będą monitorować oczekujące sprzedaże i w miarę zbliżania się daty zamknięcia wyślą instrukcje do nabywcy domu, aby przekazał pieniądze przed datą zamknięcia. Jeśli im się uda, straciłeś te pieniądze.
  • Oszustwo związane z ulgą w przypadku przejęcia nieruchomości. Znane również jako oszustwa dotyczące modyfikacji hipotek, którego ofiarą padają właściciele nieruchomości znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej, którzy mogą mieć zaległości w spłacie hipoteki. W ramach schematu modyfikacji pożyczki oszuści dzwonią i przedstawiają się jako urzędnicy rządowi, twój pożyczkodawca lub adwokaci. Będą bardzo zaniepokojeni i zaoferują renegocjację warunków twojej hipoteki, obiecując, że uratują twój dom i obniżą twoje koszty. Nie wierz im. Oni dbają tylko o siebie, a jeśli z nimi współpracujesz, albo ostatecznie otrzymasz niekorzystne warunki, albo zostaniesz pozbawiony nieruchomości. Będą również pobierać bardzo wysokie opłaty z góry. Nigdy nie zgadzaj się od razu. Zawsze najpierw dokładnie sprawdź, z kim rozmawiasz, urząd nigdy nie złoży takiej oferty ani nie zadzwoni do ciebie. Wyszukaj w Google nazwy firm lub pożyczkodawców. Sprawdź adres e-mail zwrotny lub adres pocztowy.
  • Sposób działania oszusta polegający na przyciąganiu i zmianie. Taktyka przyciągania i zmiany polega na tym, że fałszywi pożyczkodawcy kuszą kupujących imponującymi warunkami i niższymi od rynkowych stopami procentowymi. Po podpisaniu umowy, informują, że warunki te uległy zmianie, a stopy procentowe znacznie wzrosły. Kupujący dom jest następnie związany niekorzystnymi warunkami. Na dzisiejszym rynku nieruchomości z historycznie wysokimi stopami procentowymi do takich oszustw dochodzi coraz częściej.

Jeśli rozważasz zakup domu, bądź także świadom, że pewne rodzaje pożyczek hipotecznych nie są technicznie oszustwami, ale mogą być bardzo złym wyborem na dłuższą metę. Zakup domu to inwestycja długoterminowa, która stopniowo buduje kapitał przez długi czas. Uważaj na oferty, które wydają się korzystne, ale w krótkim okresie, lub oferują szybki zysk. Często kupujący są zwabiani przez negatywną amortyzację i pożyczki balonowe, które oferują znacznie niższą miesięczną ratę, ale po okresie „promocyjnym” rosną do niebotycznego poziomu.

Czy kupujesz swój pierwszy dom, czy refinansujesz obecny, bądź ostrożny. Zadawaj pytania i postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby mieć pewność, że uchronisz się przed oszustami i podejmiesz najlepsze decyzje.

  • Zawsze zadawaj pytania, jeśli czegoś nie rozumiesz w pełni.
  • Przeczytaj dokumenty i poproś kogoś, komu ufasz, żeby zrobił to samo. Wyjaśnij terminy, które nie są ci znane. Nie pozwól nikomu zakładać, że wiesz. To skomplikowane umowy prawne, za które jesteś odpowiedzialny – nie podpisuj, dopóki nie zrozumiesz wszystkiego.
  • Upewnij się, że rozmawiasz z licencjonowanymi specjalistami: zweryfikuj licencje lub rejestracje wszystkich osób, z którymi współpracujesz, w tym pożyczkodawców, prawników i firmy pomocne w uzyskaniu pożyczki hipotecznej w bazie danych agencji stanowych zatwierdzonych przez HUD.
  • Nie odpowiadaj na nieproszone oferty, które mogą być składane pocztą, SMS-ami, telefonami lub e-mailem. Mało prawdopodobne, że prawdziwa instytucja będzie cię w ten sposób nakłaniać. Oszuści zawsze polują na swoją następną ofiarę – nie daj się nabrać na ofertę, która brzmi zbyt pięknie, by była prawdziwa – bo przeważnie taka nie jest!
  • Nie zgadzaj się na opłaty z góry: nie ponoś z góry opłat za produkty lub usługi kredytowe.
  • Bądź ostrożny w przypadku gwarancji: jest nielegalne gwarantowanie modyfikacji pożyczek – rzetelne firmy ujawnią, że nie mogą zagwarantować zmiany umowy.
  • Miej się na baczności wobec programów, które sugerują, że odwrócone hipoteki to korzyść rządowa, a nie pożyczka z budową struktury spłat.
  • Jeśli kupujesz dom, zabezpiecz swoją stopę procentową z dokładnym rozbiciem opłat. Po potwierdzeniu stopy procentowej otrzymasz również szacunkową ofertę kredytową do porównania stóp procentowych z innymi pożyczkodawcami.

Ogólnie rzecz biorąc, zawsze opłaca się być świadomym i mądrym konsumentem. Pamiętaj, aby przed podjęciem ważnej decyzji porozmawiać z osobami, którym ufasz i jak zawsze przekaż te informacje dalej!

Catherine Blinder
Chief Education and Outreach Officer CT Department of Consumer Protection


Aby dowiedzieć się więcej o Departamencie Ochrony Konsumentów, odwiedź naszą stronę internetową: www.ct.gov/dcp

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -