środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaNowy Jork„Jajko – Cud Natury”

„Jajko – Cud Natury”

II wielkanocne warsztaty plastyczne w PSD przy parafii M.B. Częstochowskiej i św. Kazimierza

Sobotnia Szkoła Dokształcająca przy parafii M.B. Częstochowskiej i św. Kazimierza znana jest z kreatywnych zajęć dydaktycznych, rozwijających zamiłowanie dzieci do uczenia się języka polskiego. Stwarza inspirujące środowisko do krzewienia polskiej kultury oraz pielęgnuje w uczniach szacunek do polskich tradycji.

Sophie Wolf 2. Fot. Archiwum PSD przy parafii M.B. Częstochowskiej na Brooklynie

21 marca, w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny, polonijni nauczyciele przeprowadzili dla swych podopiecznych wielkanocne warsztaty. Spotkaniu patronował Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku. Przed ekranami komputerów zasiedli wyposażeni w materiały plastyczne uczniowie z rodzicami. Rozpoczęła się druga w historii szkoły edycja zajęć pt. „Jajko – Cud Natury”. Podobnie jak rok temu wirtualne spotkanie poprowadziła dyrektor szkoły – plastyczka Małgorzata Czajkowski. Nad jego techniczną stroną czuwała wychowawczyni klasy IV Anna Misiewicz Andruchów. Wychowawczyni III klasy Małgorzata Zabłocki wprowadziła zebranych w atmosferę polskich świąt Wielkiej Nocy. Opowiedziała o polskich zwyczajach wiążących się z tym najstarszym i najważniejszym dla chrześcijan świętem.

Polska Wielkanoc jest niezwykle barwna. Świętom towarzyszą oprócz obrzędów religijnych przebogate ludowe zwyczaje. W roku poprzednim dzieci nauczyły się robić wielkanocne palmy. Tym razem skupiły się nad historią zdobienia jaj i własnoręcznym wykonaniem tradycyjnej polskiej pisanki. W czasie spotkania rodzice czuwali przy gorącym wosku, natomiast dzieci, naśladując instruktorkę, pracowały nad dekoracją jajek. Zadanie to okazało się dla wielu uczniów dość trudne. Pisane na skorupkach wzorki były różnorodne. Młodsze dzieci gustowały w serduszkach. Starsi uczniowie starali się wykonać wzory tradycyjne, symbolizujące słoneczko, gwiazdki, bocianie nóżki, psie łapki czy jodełki. Zaskoczeniem dla wszystkich uczniów był moment tuż po zabarwieniu jajek, kiedy należało usunąć wosk. Przekonani byli bowiem, że to wosk jest dekoracją jajka, a nie jego odbicie, powstałe po usunięciu parafiny.

Michał i Magda Wysoccy. Fot. Archiwum PSD przy parafii M.B. Częstochowskiej na Brooklynie

Dodatkową niespodzianką dla ciekawskich było… badanie jajka naukowo. Młodsi uczniowie własnoręcznie sprawdzili, czy surowe jajko da się obrać, a starsi testowali jego wytrzymałość, biorąc pod uwagę fakt, że konstrukcja skorupki jest silna i chroni jajko przed niebezpieczeństwem z zewnątrz oraz wytrzymuje ciężar wysiadujących go rodziców, a na tyle słaba, że pisklęta są w stanie ją rozbić. Ćwicząc język polski, w tym ortografię: „pszczeli wosk”, „najdoskonalsza struktura”, „przepiórka” czy „kukułcze jajo”, kontynuowano spór, co było pierwsze: jajko czy kura.

Warsztaty wielkanocne były okazją do nauki i zabawy oraz międzypokoleniowego spotkania uczniów i sympatyków Polskiej Szkoły Dokształcającej przy parafii M.B. Częstochowskiej na Brooklynie.

PSD przy parafii M.B. Częstochowskiej na Brooklynie

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -