niedziela, 26 maja, 2024
Strona głównaZnani i LubianiIzabeli Trojanowskiej szóstki niestraszne

Izabeli Trojanowskiej szóstki niestraszne

22 kwietnia Izabela Trojanowska obchodziła 66. urodziny. To, co zwykło się nazywać wiekiem emerytalnym, zupełnie nie przystaje do wyglądu i energii gwiazdy. Szalejąca na scenie w latach 80., a w kolejnych aktywna serialowo, wciąż podejmuje wyzwania przed kamerą.

Dla wielu Izabela Trojanowska to głównie piosenkarka rockowa, inni wolą ją jako Monikę Ross z „Klanu”. Fot. facebook.com/izabelatrojanowskafanpage

Dla wielu to głównie piosenkarka rockowa, inni wolą Trojanowską jako Monikę Ross z „Klanu”. Pani Izabela świętowała niedawno swój jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. Napisała też książkę biograficzną i została nową jurorką show „The Voice Senior 2”.

Mało kto wie, że ta ekstrawagancka gwiazda zaczynała od utworów religijnych. Pierwszy sukces, pod panieńskim nazwiskiem Schütz, odniosła na Festiwalu Pieśni Sakralnej Sacrosong w Chorzowie w 1971 roku jako członkini chóru, wygrywając nagrodę im. Maksymiliana Kolbego, którą wręczył kardynał Karol Wojtyła. W 1972 r. jako solistka wzięła udział w Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze (zdobyła wówczas nagrodę Związku Kompozytorów Radzieckich) i na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (nagroda za debiut). W latach 1974-1978 studiowała w Studium Wokalno-Aktorskim w Gdyni.

W 1980 r. rozpoczęła karierę muzyczną, nawiązując współpracę z Budką Suflera. W tym okresie lider tego zespołu, Romuald Lipko, skomponował dla niej osiem piosenek, które stały się przebojami. Przełomowy był hit „Tyle samo prawd ile kłamstw”. Warto przypomnieć, że Trojanowska nagrała wspólnie z Tadeuszem Nalepą płytę „Pożegnalny cyrk”, która zawierała utwory krytykujące stan wojenny. Cenzura nie dopuściła do wydania albumu, czekał on na wydanie 11 lat.

W tym okresie Trojanowska była z jednej strony atakowana przez „Solidarność” za pokazany w telewizji występ w Sali Kongresowej, a z drugiej strony szykanowana przez władzę za odmowę kolejnych występów. Wraz z mężem zdecydowała się na emigrację. W 1991 r. urodziła córkę Roxanę, a w 1997 r. przyjęła rolę w serialu „Klan”. Miała w swoim życiu etapy walki z depresją i uzależnieniem. Oparcie daje jej wiara. W młodości myślała nawet o wstąpieniu do zakonu. Obecnie mieszka zarówno w Warszawie, jak i Berlinie.

hk

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -