wtorek, 4 października, 2022
Strona głównaWiadomościPolskaInwestycja w przyszłość na Pomorzu

Inwestycja w przyszłość na Pomorzu

W Gdańsku powstanie nowoczesne centrum badawcze. Fot. archiwum WEM

W Gdańsku powstanie najnowocześniejszy zakład produkcyjny i centrum badawczo-rozwojowe systemów magazynowania energii i modułów bateryjnych. Wartość inwestycji szwedzkiej firmy Northvolt to blisko 200 mln dolarów. Powstanie około 500 miejsc pracy.

Northvolt to firma założona w 2016 roku przez Petera Carlssona i Paolo Cerrutiego – byłych wiceprezesów Tesli. Produkuje nowoczesne systemy zasilania bateryjnego. W Gdańsku wybuduje nowoczesny, zautomatyzowany zakład produkcyjny oraz centrum badawczo-rozwojowe modułów bateryjnych, systemów magazynowania energii oraz procesów i technologii produkcyjnych.

Staramy się uczynić z naszego kraju hub przemysłowy. I to w ostatnich kilku latach nam się udaje. Zdajemy sobie sprawę, że jest potrzeba dobrego systemu edukacji i kształcenia. Z powodzeniem udaje nam się to realizować. W trudnych czasach epidemii przyciąganie nowych inwestycji jest szczególnie ważne. Dzięki temu możemy pozyskiwać nowe kompetencje i miejsca pracy. Tworzą się też nowe powiązania i relacje polskich firm z zagranicznymi – mówił premier Mateusz Morawiecki.

To jedna z wielu dobrych informacji dotyczących polskiej gospodarki. W grudniu 2020 roku produkcja przemysłowa w Polsce była o 11.2 proc. większa niż rok wcześniej. – To fenomen na skalę europejską. Dzięki temu udaje się bronić miejsca pracy w dobie koronawirusa – ocenił premier.

Z kolei PKB Polski spadło o 2.8 proc., a poziom bezrobocia jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej. Dobrą ocenę polskiej gospodarce wystawił też Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który podkreślił zmniejszenie długu publicznego w relacji do PKB w ostatnich latach.

opr. ar

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -