niedziela, 1 sierpnia, 2021
Strona głównaWiadomościPolska30-lecie Grupy Wyszehradzkiej

30-lecie Grupy Wyszehradzkiej

Premierzy Polski, Węgier, Czech i Słowacji oraz przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michael. Fot. Kancelaria Premiera RP

– Potwierdzamy nasz zamiar, by wspierać dalsze wzmacnianie naszej wzajemnej współpracy międzyrządowej i międzyludzkiej dla dobra naszych obywateli i krajów, jak również Unii Europejskiej i NATO – to fragment podpisanej 17 lutego br. w Krakowie przez premierów Polski, Węgier, Słowacji i Czech deklaracji z okazji 30. rocznicy Grupy Wyszehradzkiej. Jubileuszowe spotkanie na Wawelu było również okazją do wyznaczenia nowych celów, w tym współpracy przy projektach cyfrowych.

Grupa Wyszehradzka V4 to zrzeszenie Polski, Czech, Słowacji i Węgier, którego głównym założeniem jest szeroka współpraca polityczna i gospodarcza. Zrzeszenie powstało 30 lat temu – 15 lutego 1991 roku podpisano „Deklarację o współpracy Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej, Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Węgierskiej w dążeniu do integracji europejskiej”.

Grupa Wyszehradzka jest dziś znacznie silniejsza niż wcześniej. Eksperci nazywają nasze kraje lokomotywą rozwoju gospodarczego UE – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Mamy odwagę, inspiracje, talenty oraz wizję, która jest szansą szybkiego dogonienia krajów zachodniej Europy – dodał. Premier Czech Andrej Babisz dodał, że V4 walczy nie tylko o interesy swoich obywateli, ale też o interesy Europy.

Po zakończeniu oficjalnej części obchodów nastąpiło uroczyste przekazanie Polsce zbroi Zygmunta II Augusta. Dotychczas zbroja należała do zbiorów muzeum w Budapeszcie. Przekazanie cennego zabytku Polsce stało się możliwe dzięki bliskim, ponadstandardowym relacjom władz Polski i Węgier w ostatnich latach.

Z okazji 30-lecia V4 w rezydencji Prezydenta RP na Mierzei Helskiej w Juracie spotkali się prezydenci tworzących ją państw. – Stanowimy wspólny krąg kulturowo-ideowy i wspólny krąg pamięci. Konsekwentnie wyrażamy swoje poparcie dla idei europejskiej jedności i solidarności, a także opowiadamy się za Europą równych państw i wolnych narodów – powiedział prezydent Andrzej Duda.

opr. ar

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -