wtorek, 21 września, 2021
Strona głównaDziałySportIgrzyska Paraolimpijskie w Tokio

Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio

Choć zakończyły się XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie, ale to nie koniec sportowych emocji w stolicy Japonii. W dniach 24 sierpnia – 5 września w Tokio odbędą się Igrzyska Paraolimpijskie, w których udział weźmie również reprezentacja Polski.

16 sierpnia w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nominacji polskim paraolimpijczykom przez prezydenta RP. Fot. KPRP

Igrzyska paraolimpijskie to odbywające się zazwyczaj kilka dni po igrzyskach olimpijskich zawody sportowe dla zawodników z niepełnosprawnościami fizycznymi, w tym także niepełnosprawnych z problemami mobilności, po amputacjach kończyn, z utratą wzroku i porażeniem mózgowym. Organizowane są przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski. Zrodziły się z małego spotkania brytyjskich weteranów II wojny światowej w 1948 roku, aby stać się jednym z największych międzynarodowych wydarzeń sportowych początku XXI wieku. W 1960 r. z inicjatywy sir Ludwiga Guttmanna odbyły się pierwsze letnie igrzyska paraolimpijskie, zaś zimowe w 1976 roku.

Hasło tegorocznych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich brzmi „Zjednoczeni przez emocje” i odwołuje się do przesłania, w myśl którego choć ludzie różnią się między sobą, również pod kątem sprawności fizycznej, to jednak rywalizacja sportowa jednoczy poprzez emocje: ambicję, wolę walki, podziw dla sportowców i zachwyt nad możliwościami człowieka.

W Tokio wystartuje m.in. niewidoma biegaczka Joanna Mazur, zdobywczyni trzech medali na mistrzostwach świata w Londynie w 2017 r. (na zdj. z przewodnikiem Marcinem Stawickim). Fot. Polski Komitet Paraolimpijski

W programie tegorocznych igrzysk paraolimpijskich w Tokio znalazły się 22 dyscypliny (540 konkurencji). Po raz pierwszy w historii rywalizować będą zawodnicy uprawiający debiutujące w Tokio badminton i taekwondo.

16 sierpnia prezydent RP Andrzej Duda wręczył nominacje sportowcom, którzy będą reprezentować Polskę podczas XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio. W uroczystości wziął udział wicepremier prof. Piotr Gliński, który odebrał przyrzeczenia od reprezentantów Polski. Polska reprezentacja składa się z 89 zawodników, którzy wezmą udział w 12 dyscyplinach. W sumie w paraolimpiadzie weźmie udział prawie 4,5 tys. zawodników ze 160 krajów świata.

Więcej informacji o polskich zawodnikach można znaleźć na stronie paralympic.org.pl.

JLS

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -