wtorek, 28 września, 2021
Strona głównaDziałySport23-letni Polak Jan-Krzysztof Duda wygrał szachowy Puchar Świata

23-letni Polak Jan-Krzysztof Duda wygrał szachowy Puchar Świata

Mający zaledwie 23 lata i pochodzący z Krakowa Jan-Krzysztof Duda wygrał Puchar Świata w szachach rozgrywany w Soczi. Został tym samym pierwszym Polakiem, który dokonał takiego czynu.

Jan-Krzysztof Duda w szachy gra od 5. roku życia. Zwycięstwo w pucharze świata to największy sukces w jego karierze. Fot. Newspix

We wtorek, 3 sierpnia, w półfinale Pucharu Świata Polak pokonał najlepszego zawodnika globu – Magnusa Carlsena. Następnie w finale zmierzył się z Rosjaninem Sergiejem Karjakinem. Pierwsza partia, którą panowie rozegrali przeciwko sobie, zakończyła się remisem. W drugiej rozgrywce polski szachista zdołał pokonać reprezentanta Rosji i tym samym wygrał cały puchar świata.

Jan-Krzysztof Duda gra w szachy od piątego roku życia. Jest najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w światowym rankingu FIDE we wszystkich kategoriach (szachy klasyczne, szybkie i błyskawiczne). Zawodnik ma na swoim koncie mistrzostwa Polski, Europy i świata (w szachach szybkich). Wygrana w pucharze świata jest jednak jego największym sukcesem w karierze, a zarazem jest to największe osiągnięcie w historii polskich powojennych szachów. 23-latek za zwycięstwo otrzymał ponad 100 tys. dol. nagrody oraz zagwarantował sobie udział w prestiżowym turnieju pretendentów, mającego wyłonić osobę, która zmierzy się w szachowym pojedynku z Magnusem Carlsenem o tytuł mistrza świata.

JLS

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -