niedziela, 26 września, 2021
Strona głównaDziałySportPolonijny Ruch Olimpijski w Muzeum Sportu

Polonijny Ruch Olimpijski w Muzeum Sportu

Polski Komitet Olimpijski we współpracy z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” przygotowuje się do otwarcia w Muzeum Sportu i Turystyki „Stałej ekspozycji polonijnego ruchu olimpijskiego i sportu”.

Członkowie polskiej reprezentacji na tegorocznej olimpiadzie w Tokio podpisują flagę olimpijską w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Fot. Facebook/MuzeumSportu

Mijający czas zaciera pamięć i „gubi” różne przedmioty związane z już ponad 100-letnią historią Polskiego Komitetu Olimpijskiego i 120-letnią polonijnego sportu w świecie. Chcąc uchronić dla przyszłych pokoleń pamięć o wielu wydarzeniach polonijnych związanych ze sportem, jak np. zawody, spotkania za granicą z polskimi olimpijczykami, festyny, imprezy kulturalno-sportowe, konkursy, polonijne imprezy sportowe w Polsce, jak i zdjęcia, medale, dyplomy czy plakaty propagujące ww. imprezy oraz wzmianki w mediach, tj. prasa, radio i wydawnictwa, pragniemy przy współpracy z Państwem zgromadzić pamiątkowe eksponaty i doprowadzić do otwarcia ww. ekspozycji.

Wszyscy jesteśmy świadomi, jak istotne znaczenie dla prezentacji Polski w świecie w różnych aspektach miał i ma sport, szczególnie poprzez zwycięstwa na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy czy szeregu innych międzynarodowych zawodach sportowych wielostronnych i dwustronnych, stąd m.in. zwracamy się do Państwa z akcją gromadzenia różnych pamiątek związanych szczególnie z polonijną działalnością sportową w świecie.

W tej akcji znajduje się też ważne miejsce dla upamiętnienia polonijnych organizacji sportowych, jak kluby, stowarzyszenia, związki itp. o szerokim zasięgu działalności m.in. lokalnej.

W związku z powyższym inicjatorzy akcji proszą o szerokie rozpropagowanie tej akcji wśród różnych polonijnych środowisk, zarejestrowanie tego, co uda się zgromadzić, następnie dokonanie ich selekcji pod kątem wybrania tych, które są najbardziej wartościowe i przesłanie ich spisu na adres e-mail: pamiatki@pkol.pl

Następnie podczas wspólnego posiedzenia Komisja Współpracy z Polonią PKOl i Komisja Sportu i Turystyki Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” z udziałem Dyrekcji Muzeum dokona wyboru pamiątek do ww. ekspozycji i zwróci się o przesłanie ich na adres: Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4, 01-531 Warszawa.

W sprawach związanych z tą akcją należy kontaktować się z panią Sylwią Pist w PKOl na adres e-mail: spist@pkol.pl; tel. +48 22 560 37 98, +48 507 340 813.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -