czwartek, 6 października, 2022
Strona głównaUSAAmerykaHonorowy Pulitzer dla 18-latki

Honorowy Pulitzer dla 18-latki

Na początku czerwca ogłoszono nazwiska laureatów nagrody Pulitzera, czyli najbardziej prestiżowej nagrody dziennikarskiej w Stanach Zjednoczonych. Nagroda Pulitzera (ang. Pulitzer Prize) to coroczna nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury pięknej i muzyki. Zdobywcy nagrody są ustalani przez jury działające na Uniwersytecie Columbia.

Nagranie pokazujące brutalność policji zbulwersowało ludzi na całym świecie, a w samych Stanach Zjednoczonych wywołało masowe protesty. Fot. PAP

W tym roku honorową nagrodę Pulitzera otrzymała 18-letnia Darnella Frazier, autorka amatorskiego nagrania dokumentującego brutalne zatrzymanie George’a Floyda. Według Komisji nagranie wywołało burzę w sieci i przyczyniło się do serii protestów w walce o prawa osób czarnoskórych. Jury nagrody Pulitzera oświadczyło, że złożyło hołd osobie, która wyszła tego dnia z domu aby załatwiać swoje sprawy i nieoczekiwanie znalazła się w miejscu tragedii, a nagroda jest za „odważne nagranie morderstwa George’a Floyda i stworzenie wideo, które wywołało protesty przeciwko brutalności policji na całym świecie”.

Czarnoskóry mężczyzna zmarł podczas aresztowania. Jeden z funkcjonariuszy, Derek Chauvin, przez ponad dziewięć minut klęczał na szyi zatrzymywanego, mimo że ten mówił, że nie może oddychać. Funkcjonariusz został skazany pod zarzutem morderstwa.

JLS

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -