niedziela, 14 lipca, 2024

Historyczna wizyta

W dniach 20-22 lutego prezydent USA Joe Biden odwiedził Kijów i Warszawę. Swoją wizytą wysłał w stronę Putina i wszystkich, którzy mają zakusy na jakiekolwiek wsparcie Rosji w jej zbrodniczej agresji na Ukrainę jasny komunikat: Ameryka i cały wolny świat stoją po stronie Ukrainy, a rok wojny nie tylko nie zmącił międzynarodowej solidarności, ale wręcz umocnił sojusz łączący demokratyczne państwa.

Kijów

Tegoroczna wizyta prezydenta USA w Polsce jest drugą w ciągu roku. Amerykański przywódca przyleciał po raz pierwszy do Warszawy w marcu 2022 r. – miesiąc po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Tym razem jednak wizytę w Polsce poprzedziła wyprawa do Kijowa, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Wizyta do końca przygotowywana była w ścisłej tajemnicy. „Jestem dziś w Kijowie, aby spotkać się z prezydentem Zełenskim i potwierdzić nasze niezachwiane zaangażowanie w demokrację, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy” – poinformował w poniedziałek, 20 lutego w mediach społecznościowych prezydent Biden. W stolicy Ukrainy obaj prezydenci wzięli udział w konferencji prasowej, podczas której amerykański przywódca zapowiedział kolejny pakiet pomocy wojskowej o wartości 500 mln dolarów. Odwiedzili też Plac Mychajliwski w Kijowie, gdzie przy dźwiękach alarmów lotniczych Biden oddał hołd poległym obrońcom Ukrainy.

20 lutego prezydent USA złożył wizytę w Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Fot. POTUS

Warszawa

We wtorek, 21 lutego, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyło się spotkanie prezydentów Polski i USA Andrzeja Dudy i Joe Bidena. W spotkaniu uczestniczyli też m.in. premier Polski Mateusz Morawiecki, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan oraz ambasador USA w Polsce Zbigniew Brzezinski. Podczas spotkania rozmawiano o wzmocnieniu bezpieczeństwa Polski oraz współpracy sojuszniczej i relacjach dwustronnych.

Przemówienia Joe Bidena w Arkadach Kubickiego w ogrodach Zamku Królewskiego słuchały tłumy warszawiaków. Fot. KPRP

Tego samego dnia w Arkadach Kubickiego w ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie prezydent Biden wygłosił przemówienie skierowane do narodu polskiego – i całego świata. Wcześniej głos zabrał jednak prezydent Polski Andrzej Duda, który wyraził radość z wizyty amerykańskiego przywódcy w Warszawie, ale jednocześnie zaznaczył, że odbiera ją jako symboliczną wizytę w całym naszym regionie.

Prezydent Joe Biden, wbrew wszelkim oczekiwaniom, stanął na ukraińskiej ziemi i pokazał, że wolny świat i jego lider nie boi się niczego, że Ukraina nie jest sama i ma wsparcie najpotężniejszej armii świata – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Dziś patrzymy na płonącą Ukrainę, patrzymy na płonące miasta, słyszymy straszliwe wieści o rosyjskim terrorze. Widzimy zabitych ludzi, zamordowanych, widzimy zburzone osiedla mieszkaniowe, obrazy jak z II wojny światowej – coś, co w Europie miało się nigdy więcej nie powtórzyć, a dzisiaj jest straszliwym udziałem naszych sąsiadów – mówił prezydent Polski, dodając, że dzieje się tak dlatego, że Rosja na powrót chce stać się imperium, realizować swoje ambicje niewolenia innych narodów. – Nie ma na to naszej zgody, nie ma zgody wolnego świata – stanowczo stwierdził.

Jesteśmy i będziemy solidarni z Ukrainą. Nie ma wolności bez solidarności. Niech żyje wolna Ukraina. Niech żyje sojusz Rzeczypospolitej Polskiej ze Stanami Zjednoczonymi. Niech żyje NATO. Niech żyje wolny świat – zakończył prezydent RP.

„Jesteśmy mocni i zjednoczeni. Będziemy bronić suwerenności i demokracji” – mówił Joe Biden w Warszawie. Fot. KPRP

„Święta przysięga”

Następnie do mównicy podszedł ten, na słowa którego wszyscy z niecierpliwością czekali. Przemówienie Joe Bidena poprzedziła piosenka „Freedom” wykonawcy Kygo.

Witaj Polsko, nasz wspaniały sojuszniku. (…) Byłem tutaj rok temu, kilka tygodni po tym, jak Putin rozpoczął swoją morderczą agresję na Ukrainę; największą wojnę lądową w Europie od czasu II wojny światowej – rozpoczął przemówienie prezydent Biden. – Rok temu świat przygotowywał się na upadek Kijowa. Właśnie go odwiedziłem – i mogę powiedzieć, że Kijów stoi mocno. Kijów stoi dumnie i wysoko. A co najważniejsze, Kijów jest wolny – powiedział prezydent USA.

Widzimy dziś po raz kolejny to, co ludzie w Polsce i ludzie w całej Europie widzieli dziesiątki lat temu. Apetytów autokraty nie można zaspokoić, trzeba się im przeciwstawiać. Autokrata rozumie tylko jedno słowo: nie. Nie zabierzecie mojego kraju, nie zabierzecie mojej wolności, nie zabierzecie mojej przyszłości – mówił amerykański przywódca, stwierdzając, że ta wojna to próba dla Ameryki i NATO. – Jesteśmy mocni i zjednoczeni. Świat nie odwraca wzroku. Po roku znamy odpowiedź na wiele pytań: będziemy bronić suwerenności i demokracji – zadeklarował. – Niech nikt nie ma wątpliwości, że atak na jednego z członków NATO to atak na wszystkich. To jest święta przysięga Sojuszu – stwierdził stanowczo Joe Biden.

Wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce potwierdza, iż jest ona wiodącym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w Europie Środkowej. Na zdj. prezydent USA Joe Biden i prezydent Polski Andrzej Duda przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, 21 lutego 2023 r. Fot. KPRP

Prezydent USA zwrócił się też do obecnych w Arkadach Kubickiego Polaków. – Spójrzcie na siebie nawzajem i zastanówcie się, co zrobiliście. Wasza hojność jest niezwykła – powiedział Biden, przypominając miliony uchodźców, które Polska przyjęła po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji

Niech Bóg pobłogosławi bohaterów Ukrainy i wszystkich, którzy bronią wolności. Niech was Bóg błogosławi – zakończył swoje przemówienie.

Kolejnego dnia Joe Biden – jako gość specjalny – wziął udział w odbywającym się w Warszawie szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki, do której należą kraje położone na wschodniej granicy NATO – Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry. Rozmowy dotyczyły m.in. wzmocnienia wschodniej flanki oraz dalszego wsparcia Ukrainy. W środę odbyło się także spotkanie amerykańskiego prezydenta z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Po południu prezydent USA odleciał do Waszyngtonu.

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -