wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaConnecticutHistoria Sybiraków wciąż żywa

Historia Sybiraków wciąż żywa

W niedzielę, 9 lutego, w parafii św. Michała Archanioła w Bridgeport odbyły się uroczyste obchody upamiętniające 80. rocznicę pierwszej zsyłki Polaków na Syberię. Doroczne uroczystości, w programie których niezmiennie jest msza święta w intencji Zesłańców i akademia z udziałem Sybiraków, to żywa lekcja historii, która upamiętnia losy niewinnych Polaków skazanych na niewyobrażalne cierpienia i tułaczy los oraz okazja, by oddać cześć tym, którzy jeszcze są wśród nas – a jest ich niestety coraz mniej…

Z roku na rok maleje grono Sybiraków, którzy biorą udział w obchodach rocznicy zsyłki na Sybir w Bridgeport. Fot. Darek Barcikowski

Jeszcze 10 lat temu w uroczystościach wzięło udział blisko 40 ocalonych zesłańców. W tym roku było ich jedenastu: Helena Knapczyk, Bronisława Mazan, Janina Pacynko, Danuta Kondziel, Aniela Ślusarz, Teresa Plawski, Władysława Slanda, Helena Kotylych, Jadwiga Czerwińska, Antonia Bogdańska, oraz Antoni Chrościelewski.

Helena Knapczyk, główna organizatorka uroczystości, z burmistrzem Bridgeport Joe Ganim. Fot. Darek Barcikowski

Obchody 80. rocznicy zesłania Polaków na Sybir rozpoczęła msza święta z udziałem Sybiraków, weteranów, honorowych gości, uczniów lokalnych szkół polskich i polonijnych chórów. – Gdyby nasz kościół był tak wypełniony w każdą niedzielę, nie posiadałbym się z radości – powiedział po mszy proboszcz polskiej parafii w Bridgeport o. Norbert Siwiński, który wcześniej wygłosił niezwykle wzruszające kazanie na temat wiary w Boga w momentach, kiedy wydaje się, że Bóg nas opuścił. Nawiązywał w homilii do Sybiraków i ich wiary, której nigdy nie stracili, do wiary, która pozwoliła im przetrwać.

Małgorzata Matuszewski (po lewej) oraz Maria Kozioł-Dube (po prawej) odznaczone zostały Medalem Ignacego Paderewskiego przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Fot. Darek Barcikowski

Oficjalna część uroczystości odbyła się w sali parafialnej, gdzie głos zabrali honorowi goście, w tym konsul RP z Nowego Jorku Kamil Henne, wiceprezes ogólnokrajowego zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej Bożena Kamińska, Prezes Fundacji Kościuszkowskiej Marek Skulimowski oraz prezes stanowego oddziału Kongresu Polonii Amerykańskiej Janusz Kocur. Odczytano również listy wystosowane z okazji obchodów od ministra Adama Kwiatkowskiego, szefa Gabinetu Prezydenta RP, Jana Dziedziczaka, sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnika rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą oraz ambasador RP w Rzymie Anny Marii Anders. W uroczystościach wziął udział również burmistrz miasta Bridgeport Joe Ganim, który na ręce Heleny Knapczyk, głównej organizatorki obchodów, przekazał dyplom gratulacyjny. Burmistrz ciepło wypowiadał się o zasługach Heleny Knapczyk oraz jej męża – śp. Wincentego Knapczyka, który zmarł jesienią zeszłego roku, natomiast Helena Knapczyk podziękowała burmistrzowi za pamięć o Polonii i podsumowała losy Sybiraków niezwykle wzruszającymi słowami: „Zostaliśmy ukarani na całe życie. Zostaliśmy bez ojczyzny, bez rodziny, zagubieni tułając się po świecie, błagając o pomoc…”

Podczas oficjalnej części uroczystości konsul Kamil Henne wręczył Krzyż Zesłańców Sybiru Sybiraczkom: Bronisławie Mazan oraz Danucie Kondziel. Medale Ignacego Paderewskiego wręczane przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce otrzymały Maria Kozioł-Dube oraz Małgorzata Matuszewski.

Krzyż Zesłańców Sybiru otrzymały Danuta Kondziel (po lewej) i Bronisława Mazan. Fot. Darek Barcikowski

Częścią tegorocznych obchodów był również krótki wykład historyczny poprowadzony przez Kazimierę Ferenc, dyrektor Polskiej Szkoły Sobotniej im. A. Mickiewicza w Stamford, która jest z wykształcenia magistrem historii. Multiwizualna prezentacja dotyczyła nie tylko historii zsyłek na Sybir oraz gehenny, jaką rodacy tam przeżyli, ale też historii zjazdów Sybiraków, które odbywają się w Bridgeport. Wzruszające slajdy pokazywały bolesne zdjęcia i obrazy przedstawiające tułaczkę zesłańców, warunki, w jakich byli wiezieni na wschód, oraz warunki, jakie tam zastali. Kolejne slajdy pokazywały zdjęcia z poprzednich zjazdów Sybiraków z czasów, gdy jeszcze uczestników było kilkudziesięciu oraz zdjęcia wielce zasłużonych Sybiraków, którzy niedawno odeszli na wieczny odpoczynek: Kazimierza Majewskiego, o. Lucjana Królikowskiego oraz Wincentego Knapczyka.

W uroczystej mszy św. wzięła udział Polonia z Connecticut, Massachusetts, Nowego Jorku, New Jersey i Pensylwanii. Fot. Darek Barcikowski

Obchody zakończył program artystyczny w wykonaniu uczniów polskich szkół sobotnich, w tym PSD im. bł. ks. J. Popiełuszki z Derby, Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II z New Britain, PSS im. Adama Mickiewicza ze Stamford, Szkoły Kultury i Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II z Bridgeport i Szkoły im. św. Jana Pawła II z New Haven. W programie wziął udział również Chór Polonia Paderewski z New Britain oraz Chór św. Faustyny z parafii św. Michała Archanioła z Bridgeport.

Akademię uświetniły występy artystyczne uczniów z kilku polskich szkół działających w Connecticut. Fot. Polska Szkoła im. Jana Pawła II

Wielokrotnie podczas uroczystości przewijał się wątek doceniania obecnych jeszcze wśród nas Sybiraków, póki mamy okazję usłyszenia opowieści o ich losach bezpośrednio od nich. Podkreślano też, jak ważne jest uczestnictwo w takich uroczystościach, które są wyjątkową okazją do obcowania ze świadkami historii. Warto z nich korzystać, zanim te wspomnienia będziemy mogli poznać tylko ze stron książek, gazet i starych pamiętników.

Darek Barcikowski

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -