piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaNew Jersey23. Bal Podróżnika w Garfield

23. Bal Podróżnika w Garfield

W 23. Balu Podróżnika, który odbył się w sobotę 1 lutego 2020 w Sali Balowej Royal Manor w Garfield, NJ wzięło udział bisko 250 gości. Gościem honorowym był Ricardo Kruszewski – Polak z Argentyny, pierwszy w historii człowiek, który kajakiem opłynął Przylądek Horn. Bal uświetniły występ wielu artystów z Polski, na czele z Jackiem Wójcickim, i z Argentyny. 

Na czerwonym dywanie przed banerem 23. Balu Podróżnika, od lewej: Jerzy Majcherczyk – prezes Polonijnego Klubu Podróżnika, Ricardo Kruszewski – Gość Honorowy 23. Balu Podróżnika i Jacek Wójcicki – wybitny aktor i artysta. Fot. Polonijny Klub Podróżnika

W stylu Hollywood

Już przed o 6:30 pm zaczęli pojawiać się pierwsi goście i od razu zostali zaproszeni na czerwony dywan do wspólnego zdjęcia z Ricardo Kruszewskim i Jackiem Wójcickim na tle tzw. „ścianki”. A na tej ściance oprócz dużego logo Polonijnego Klubu Podróżnika znalazły się również logo głównych sponsorów Balu: Polskich Linii Lotniczych LOT, Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (PSFCU), firmy Bacik zajmującej się sprowadzaniem i dystrybucją polskich produktów spożywczych w USA oraz agencji Classic Travel oferującej Polonii od 35 lat wycieczki, wyprawy i pielgrzymki. Były również loga medialnych sponsorów: Białego Orła, Nowego Dziennika i Gwiazdy Polarnej.

Ricardo Kruszewski dziękuje za dyplom Honorowego Członka Polonijnego Klubu Podróżnika. Fot. Polonijny Klub Podróżnika

Po zapoznaniu się z Ricardo i z Jackiem goście przechodzili do sali obok, aby zakosztować przysmaków kuchni Royal Manor, zdominowanej przez zdrową polską żywność. A było w czym wybierać, od placków ziemniaczanych przez wyśmienitą wędlinę do różnego rodzaju sałatek. Bar z szerokim wyborem napojów alkoholowych był ciągle oblężony. Przez godzinę trwało kosztowanie żywności i napojów, aby o 8:00 pm ogromna większość gości przeszła na górną salę, gdzie czekała na nich strawa duchowa z samego południa naszego globu – z Ziemi Ognistej i Antarktydy!

Kajakiem wkoło Przylądka Horn

Przy wypełnionej sali spotkanie rozpoczął Prezes PKP – Jurek Majcherczyk, który przypomniał o tym, jak ważne jest odkrywanie i promowanie takich ludzi jak Ricardo Kruszewski, gdyż tym sposobem budowany jest prestiż Polski i Polaków.

Tango show prosto z Buenos Aires w wykonaniu Cariny Romero i Jorge Carmona oraz Mariny Parma i Leonardo Sardella. Fot. Polonijny Klub Podróżnika

Ricardo w swojej pierwszej w życiu prezentacji w języku polskim (pamiętajmy, iż urodził się w Argentynie w polskiej rodzinie i zawsze podkreślał, iż jest Polakiem) pokazywał zdjęcia i opowiedział jak rozpoczął przygodę z morskimi kajakami, która całkowicie go pochłonęła i która trwa do dzisiaj. Obecni na sali dowiedzieli się o staraniach polskiego podróżnika, aby wprowadzić kajakarstwo do całej Argentyny. Projektował i budował kajaki, organizował kluby kajakowe i zawody, wciągając w tę aktywność argentyńską młodzież. Goście zobaczyli również zdjęcia z wyprawy wkoło Przylądka Horn, która odbyła się w marcu 1986 roku, a którą Kruszewski w całości zorganizował i sfinansował. Po tej wyprawie został pierwszym w historii człowiekiem, który opłynął Przylądek Horn i to na kajaku przez siebie zaprojektowanym i zbudowanym. Ten kajak można obejrzeć w muzeum „Fin del Mundo”, czyli „Końca Świata” w Ushuaia na Ziemi Ognistej. W 1991 i w 2001 zorganizował dwie naukowe wyprawy na Antarktydę. Wszyscy goście byli pod ogromnym wrażeniem jego wystąpienia.

Tak bawiła się polonijna młodzież. Fot. Polonijny Klub Podróżnika

Bal czas zacząć!

Bal prowadził i sam na nim występował znakomity krakowski artysta Jacek Wójcicki, znany m.in. z Piwnicy Pod Baranami i Teatru im. J. Słowackiego. Jacek Wójcicki w swoim repertuarze ma piosenki filmowe oraz serialowe. Zagrał w kilku filmach, w tym w „Liście Schindlera”. W 2016 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej. To był już drugi występ Jacka na Balu Podróżnika – pierwszy był 4 lata, podczas 19. balu.

Zanim jednak miało miejsce oficjalne rozpoczęcie balu, goście mieli okazję na chwilę tanecznej rozrywki przy znakomitej muzyce znanego zespołu Zambrowiacy. A tuż po 9:30 pm Jacek Wójcicki rozpoczął część oficjalną wykonaniem utworu „Graj Cyganie, noc tak krótko trwa”, którą powitał gości balu.

Na scenę został zaproszony konsul RP z Nowego Jorku Mateusz Gmura, a zaraz po nim Honorowy Gość Balu – Polak z Argentyny Ricardo Kruszewski. Po chwili dołączyli do nich przedstawiciele czterech głównych sponsorów: Agnieszka Kulikowski z PLL LOT, Rita Kotyński z PSFCU, Sławek Górecki z firmy BACIK i Małgorzata Majcherczyk z Classic Travel, a także prezesi zaprzyjaźnionych polonijnych organizacji: Dr Tadeusz Pyz – Medicus, Paweł Myśliwiec – PASA, Janusz Romański – Stowarzyszenie Polonia Technica i Bożena Szmit-Paszkowski – Polska Fundacja Kulturalna w Clark, NJ.

Zabawa podczas balu. Fot. Polonijny Klub Podróżnika

Dyplom i Dzwon Wolności

Konsul RP Gmura podziękował Polonijnemu Klubowi Podróżnika za owocną działalność promowania dokonań Polaków, wymieniając inż. Ernesta Malinowskiego – budowniczego kolei w Peru. Nadmienił, iż w tym roku mamy dwie rocznice: 100-lecie „Cudu nad Wisłą” oraz 100. rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II i zaprosił wszystkich na mszę świętą w intencji polskiego papieża, która zostanie odprawiona 26 kwietnia w katedrze św. Patryka na Manhattanie.

W takim towarzystwie prezesi klubu poprosili Ricardo Kruszewskiego, aby zechciał przyjąć dyplom i został Honorowym Członkiem Polonijnego Klubu Podróżnika, a podróżnik z wielkim wzruszeniem go przyjął i serdecznie za niego podziękował. Warto przypomnieć, iż dołączył tym samym do grupy wybitnych polskich podróżników i odkrywców wyróżnionych wcześniej w ten sposób, a są nimi: Elżbieta Dzikowska, Andrzej Zawada, Marek Kamiński, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Krzysztof Wielicki, Zdzisław Ryn, Ojciec Edmund Szeliga, Olgierd Budrewicz, Ryszard Pawłowski, Zbigniew Święch, Elżbieta & Andrzej Lisowscy, Scott Parazynski, Jacek Pałkiewicz, Maciej Kuczyński i Albert Slugocki.

Fot. Polonijny Klub Podróżnika

Miłą niespodzianką było wręczenie przez dr. Janusza Romańskiego Polakowi z Argentyny miniaturki filadelfijskiego Dzwonu Wolności. Cześć oficjalna została zakończona, gdy wszyscy uczestnicy balu, trzymając kieliszki z szampanem, zaśpiewali „100 lat” dla gości i sponsorów balu.

Tango show… i Fred

Jak inaczej przybliżyć kraj, w którym urodził się gość honorowy, jak nie prezentując narodowy taniec Argentyny… tango! Na parkiecie pojawiły się dwie pary: Carina Romero i Jorge Carmona oraz Mariana Parma i Leonardo Sardella, którzy zatańczyli trzy argentyńskie tanga. Zauroczyli wszystkich gości balu swoim tańcem. Nic dziwnego, są profesjonalnymi tancerzami i mistrzami tanga. W USA wygrali wiele konkursów tego emocjonalnego i zarazem uwodzicielskiego tańca. Zachwycają, ale też dzielą się swoimi umiejętnościami z innymi. Uczą tańczyć tango m.in. w argentyńskim konsulacie w Nowym Jorku.

Inne latynoskie rytmy zaproponował na balu Fred Rubin i zdobył swoim śpiewem, stylem i grą na gitarze balową publiczność. Już po chwili parkiet wypełnił się wirującymi w rytmy jego utworów uczestnikami balu, tańczącymi przy „La Bamba”, „Besame Mucho” czy „Bambolero”.

Fred pochodzi z Dominikany, ale mieszka od wielu lat w Nowym Jorku. Jego pasja do muzyki i do gry na gitarze narodziła się już w młodym wieku. W 2016 roku Dominican Republic Video Awards Organization uznała teledysk do piosenki ‘Yo naci en Santo Domingo’ za jeden z 15 najlepszych teledysków w historii Dominikany. Jego optymistyczny styl i niezwykła wszechstronność sprawiły, że występował w prestiżowych miejscach i wydarzeniach w całym kraju, a także w Kanadzie, USA i Meksyku. W 2017 roku zwyciężył w konkursie Best Band of Hard Rock Hotels Battle w Punta Cana.

Fot. Polonijny Klub Podróżnika

Globus Niepodległości

Globus Niepodległości został ufundowany przez Polonijny Klub Podróżnika na 100. Rocznicę niepodległości Polski i będzie wyróżnieniem jako coroczna nagroda dla wybitnej osobowości za wyjątkowe osiągnięcia w eksploracji globu i sławienie Polski. Pierwszym laureatem był Krzysztof Wielicki. Drugim został Ricardo Kruszewski, który przez ostatnie 35 lat dotarł jako pierwszy morskim kajakiem w miejsca wydawałoby się niedostępne dla człowieka. W 1986 roku pokonując 450 km opłynął w 15 dni Przylądek Horn. W 1991 i w 2001 zorganizował i prowadził dwie naukowe kajakowe wyprawy do Antarktydy. Jest to bardzo skromny i trochę tajemniczy człowiek, a zarazem wielki sportowiec i odkrywca, polski patriota i światowej klasy kajakarz.

Konsul RP Mateusz Gmura odczytał uzasadnienie przyznania Globusa Niepodległości Ricardo Kruszewskiemu, a następnie Jurek Majcherczyk i Piotr Nawrot wręczyli ten dwuczęściowy puchar naszemu rodakowi z Argentyny. Po raz drugi wzruszenie pojawiło się na twarzy Ricardo, gdy dziękował za to wyróżnienie.

Fot. Polonijny Klub Podróżnika

Do zobaczenia za rok!

A tym razem puścimy was wszystkich tutaj obecnych… z torbami – zażartował przed zakończeniem balu Jurek Majcherczyk. I rzeczywiście goście balu wychodząc z Royal Manor otrzymywali w szatni torby firmowe BACIK pełne smacznych polskich produktów oraz kalendarze na rok 2020 wydane przez PSFCU i broszury z informacjami o tym, jak np. korzystać z propozycji PLL LOT oraz oferty wycieczek z biurem Classic Travel. Były również oferty od polonijnych lekarzy, zdrowej żywności od firmy FABALISH, długopisy i inne gadżety.

23. Bal Podróżnika trwał 7 godzin (od 7:00 pm do 2:00 am) i były to godziny pełne wspaniałej zabawy w towarzystwie ludzi kochających podróżować, a bawiło się ich blisko 250. Najliczniejszą grupę stanowili właściciele biznesów – blisko 80, polonijna młodzież – 40, lekarze i adwokaci blisko – 40, oraz agenci podróży – ponad 10. Pozostałą grupę stanowili podróżnicy i sympatycy PKP.

Już teraz warto zapisać sobie datę: pierwsza sobota lutego – czyli 6 lutego 2021 roku, kiedy to odbędzie się kolejny Bal Podróżnika – wyjątkowy, bowiem w przyszłym roku Polonijny Klub Podróżnika będzie obchodził 25-lecie istnienia.

Więcej informacji o działalności klubu można znaleźć na www.odkrywcy.com lub pod numerem tel. 1-973-473-1249 albo e-mailem: info@odkrywcy.com.

WEM

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -