środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaUSAConnecticutHistoria na wyciągnięcie ręki

Historia na wyciągnięcie ręki

22 kwietnia grupa licealistów z New Britain High School odwiedziła Muzeum Lotnictwa w Nowej Anglii. Młodzież zwiedziła m.in. stałą wystawę honorującą pilotów Eskadry Kościuszkowskiej – Dywizjonu 303, którzy walczyli podczas bitwy o Anglię.

Grupa 37 uczniów New Britain High School 22 kwietnia odwiedziła Muzeum Lotnictwa w Windsor, CT i zwiedziła wystawę poświęconą pilotom Eskadry Kościuszkowskiej – Dywizjonu 303. Fot. Archiwum CCSU

Uczniowie wzięli udział w programie edukacyjnym i konkursie finansowanym przez Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, którego celem jest promocja roli Polaków w walce o wolność własnej ojczyzny oraz w obronie wartości współdzielonych przez demokratyczny świat. Projekty uczniów mogą obejmować m.in. wkład Kościuszki w rewolucję amerykańską, wojenne sukcesy Eskadry Kościuszkowskiej oraz obecne wysiłki Polski na rzecz wsparcia ukraińskich uchodźców.

Eskadra Kościuszkowska została sformowana przez amerykańskich ochotników w 1919 roku i nazwana na cześć polskiego stratega wojskowego Tadeusza Kościuszki. Pokolenie później świat znów był w stanie wojny. Polska padła ofiarą niemieckiej i sowieckiej agresji, a Eskadra Kościuszkowska, wówczas już składająca się z polskich pilotów i latająca pod dowództwem brytyjskim, wykazała się niezrównaną odwagą i sprawnością, przyczyniając się do wygrania przez aliantów decydującej bitwy o Anglię w 1940 roku.

W zeszłym roku Muzeum Lotnictwa w Nowej Anglii (New England Air Museum – NEAM) nawiązało współpracę z Katedrą Studiów Polskich na Central Connecticut State University (CCSU), której efektem jest stworzenie stałej multimedialnej wystawy oddającej hołd członkom Eskadry Kościuszkowskiej jako obrońcom wolności i przybliżającej ten wycinek historii wszystkim zwiedzającym muzeum.

Nasza współpraca z CCSU zaowocowała światowej klasy stałą wystawą honorującą pilotów Eskadry Kościuszkowskiej, którzy niestety są w dużej mierze nieznani wielu Amerykanom – mówi Stephanie Abrams, dyrektor wykonawcza Muzeum Lotnictwa, dodając, że to partnerstwo umożliwia również muzeum znaczne rozszerzenie zasięgu edukacyjnego i dotarcie do nowych odbiorców.

Wizytę licealistów koordynowali nauczyciele NBHS: Iwona Hayes, Basia Maselek i Andy Zematitis we współpracy z pracownikami muzeum: Alem Chwalkiem i Carlem Cruffem, którzy przybliżyli młodzieży historię eskadry i jej wkład w obie wojny światowej.

To była bardzo ekscytująca wizyta pod wieloma względami. Dla większości naszych licealistów była to pierwsza wycieczka terenowa od czasu pandemii. Ten rodzaj interaktywnego doświadczenia jest nieoceniony dla naszych uczniów. Myślę, że dalsza współpraca między New Britain High School, CCSU i Muzeum Lotnictwa przyniesie duże korzyści naszej młodzieży i całej naszej lokalnej społeczności – mówi nauczycielka Iwona Hayes.

Podobnego zdania jest Renata Vickrey, archiwistka CCSU, która uważa, że program studiów polskich na uniwersytecie, kolekcja polskich książek znajdująca się w zasobach uczelni oraz dokumenty archiwalne mogą być doskonałym źródłem wiedzy dla uczniów, którzy chcieliby z nich skorzystać w ramach pracy nad swoimi projektami. – Bardzo ważne jest zaangażowanie młodszego pokolenia uczniów w tego typu zajęcia, w których uczą się o wolności i niezależności. Historia Eskadry Kościuszkowskiej jest doskonałym przykładem odwagi, honoru i walki o wolność ramię w ramię z innymi krajami, które podzielają te same ideały – dodaje.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://ccsu.networkforgood.com/causes/17039-the-kosciuszko-squadron

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -