piątek, 24 września, 2021
Strona głównaPoloniaConnecticutFestiwalu Małej Polski nie będzie!

Festiwalu Małej Polski nie będzie!

Zapadła decyzja odnośnie tegorocznego Festiwalu Małej Polski w New Britain. Z przyczyn związanych z pandemią kolejna edycja tej największej polonijnej imprezy w Nowej Anglii i jednej z największych na całym wschodnim wybrzeżu USA została odwołana. Stowarzyszenie Polonia Business Association, główny organizator festiwalu, ma nadzieję, że festiwal powróci do „Małej Polski” w przyszłym roku.

Polska kuchnia co roku była jedną z największych atrakcji festiwalu, szczególnie dla osób spoza polonijnego środowiska. Fot. Archiwum WEM

Pomimo iż w Connecticut znoszone są kolejne obostrzenia związane z pandemią i ponad 2 miliony mieszkańców stanu zostało zaszczepionych, organizatorzy nie są przekonani, czy festiwal mógłby się odbyć bez ograniczeń oraz czy sytuacja ponownie nie zacznie się pogarszać w kolejnych miesiącach. W ostatniej edycji festiwalu wg danych policji miejskiej wzięło udział ponad 30,000 osób, wystąpiło kilkanaście zespołów, a wzdłuż ulicy Broad Street ustawiło się ponad 130 stoisk, w tym wiele punktów gastronomicznych.

Wielu naszych sponsorów i osób wystawiających się podczas festiwalu to osoby spoza Connecticut, niektórzy nawet z tak odległych miejsc jak Chicago. Nie chcieliśmy brać na siebie ryzyka wobec osób, które inwestują w festiwal oraz które w nim partycypują. Sytuacja się zmienia na lepsze, ale doszliśmy do wniosku, że jest jeszcze za wcześnie, aby organizować festiwal na taką skalę – twierdzi Adrian Baron, prezes Polonia Business Association.

Zespół „Polanie” z Bridgeport podczas ostatniego festiwalu, który miał miejsce w 2019 roku. Fot. Archiwum WEM

Organizatorów nie przekonała też burmistrz Erin Stewart, która zapewniała o pełnej współpracy i wsparciu ze strony miasta, w tym służb policji oraz departamentu zdrowia w organizacji tegorocznego festiwalu. Pojawił się jednak pomysł, aby zamiast festiwalu zorganizować polskie stoiska i wbudować polski akcent w dwudniowy festiwal z okazji 150-lecia miasta New Britain, który ma się odbyć pod koniec września.

Firmy, które miały wykupione miejsca na zeszłoroczny festiwal, który również został odwołany przez pandemię, miały możliwość ubiegać się o zwrot opłaty bądź zatrzymać ją na obecny rok. Ci, którzy wybrali tę drugą opcję, ponownie zostali poinformowani o możliwości zwrotu opłaty bądź zatrzymania jej na 2022 rok.

Podobną decyzję podjęli organizatorzy dożynek w New Britain, które rok temu miały obchodzić cztery dekady istnienia. Tegoroczne dożynki również zostały odwołane z nadzieją, że ich 40. jubileuszowa edycja będzie się mogła odbyć za rok.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -