czwartek, 28 października, 2021

Dzień Nauczyciela

Dzień Nauczyciela to święto wszystkich nauczycieli oraz dydaktyków, które w Polsce co roku obchodzone jest jesienią. Jest to święto stałe, co oznacza, że co roku przypada tego samego dnia – 14 października.

Dzień Nauczyciela obchodzony jest w Polsce 14 października. Fot. Archiwum WEM

Święto to ma swoje początki w 1972 roku, kiedy to w Polsce powstała ustawa Karta praw i obowiązków nauczyciela. Choć początkowo święto nosiło nazwę Dzień Nauczyciela, w 1982 roku zmieniono nazwę na Dzień Edukacji Narodowej, ponieważ jest to święto zarówno nauczycieli, jak i wszystkich dydaktyków.

Natomiast data, w której obchodzone jest to święto, została wybrana jako upamiętnienie rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 roku.

Co ciekawe, Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony jest rokrocznie 5 października pod patronatem UNESCO. Dzień ten proklamowany został w 1994 roku na pamiątkę podpisania w 1966 „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela”.

Warto także wspomnieć, że Dzień Edukacji Narodowej obchodzi większość państw na świecie. Przykładowo w Albanii święto to przypada 7 marca, w Argentynie 11 września, w Czechach i na Słowacji 28 marca, a w Meksyku 15 maja. Natomiast w USA dzień Nauczyciela jest obchodzony we wtorek podczas Tygodnia Wdzięczności Nauczycielom, który odbywa się co roku w pierwszym pełnym tygodniu maja.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -