piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaDyskusja o przyszłości polskiej oświaty

Dyskusja o przyszłości polskiej oświaty

24 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się Kongres Edukacji Klasycznej. Podczas spotkania dyskutowano na temat znaczenia edukacji filozoficznej dla współczesnego człowieka, nauczania łaciny w szkole czy miejsca sztuk wyzwolonych w nowoczesnej edukacji. Rozważania dotyczyły również przyszłości polskiego systemu szkolnictwa.

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podczas Kongresu Edukacji Klasycznej przedstawił wizję szkoły nowoczesnej, ale jednocześnie przywiązanej do ponadczasowych wartości. Fot. gov.pl

W konferencji udział wziął Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, który wyjaśnił zgromadzonym, czym wg niego jest edukacja klasyczna. – Najprościej rzecz ujmując to edukacja, która stawia na wychowanie do dobra, piękna i – co najważniejsze – prawdy. I nie musimy sobie wyjaśniać i dodatkowo argumentować, że jest to niezwykle ważne dzisiaj – powiedział minister podczas inauguracji kongresu. – Jeśli tego nie zrobimy i nie postawimy na edukację klasyczną i na jej rozwój, jeśli nie postawimy na wychowanie młodych pokoleń właśnie w tym duchu, to je stracimy. Stracimy Polskę – dodał minister, deklarując, że chce zostawić po swoich rządach „szkołę, która uczy nowocześnie rzeczy najważniejszych”.

Poproszony podczas panelu dyskusyjnego o to, by doprecyzował, czym wg niego są rzeczy najważniejsze, odpowiedział: „Gdybyście mnie państwo zapytali, czego ja chcę dla swoich dzieci, to w pierwszej kolejności chcę, żeby się zbawiły. Wydaje mi się, że dramatem w czasach dzisiejszych jest odcięcie człowieka od perspektywy zbawienia”. – Jak te dzieci mają się zbawić? One się zbawią tylko wówczas, kiedy nie będą kłamały, kiedy nie będą cudzołożyły, kiedy nie będą zabijały – czyli, kiedy będą przestrzegać 10 przykazań bożych, uniwersalnych rzeczy, które stanowią o dobru człowieka” – podkreślił minister. Odniósł się także do wyboru między religią a etyką, który w polskich szkołach będzie obowiązkowy od 2023 r. (obecnie można nie uczęszczać na żadne z tych zajęć), tłumacząc, że między innymi ta zmiana wpisuje się w koncepcję edukacji klasycznej.

Organizatorami Kongresu Edukacji Klasycznej było Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -