środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaDeficyt zdrowotny Polaków po covidzie

Deficyt zdrowotny Polaków po covidzie

Wychodząc z covidu mamy do czynienia z pewnym deficytem zdrowotnym, który wynika z ograniczenia dostępności leczenia – powiedział w sobotę szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Nałęczów, 26.04.2021. Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia Adam Niedzielski uczestniczy w Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii Werandki w Nałęczowie, 26 bm. w konferencji prasowej dotyczącej rehabilitacji pocovidowej. (wj/dw) PAP/Wojtek Jargiło

W audycji w RMF FM, gdzie gościł szef resortu zdrowia, przywołano wypowiedzi onkologów, którzy oceniają obecną sytuację jako krytyczną i wskazują, że liczba nowych diagnoz chorób onkologicznych może wzrosnąć. W tym kontekście minister został zapytany, czy widzi widmo zapchania się systemu służby zdrowia, tym razem z powodu walki z rakiem, odpowiedział: „Widzę takie ryzyko”. „Widzę takie ryzyko nie tylko w odniesieniu do chorób onkologicznych” – podkreślił.

„Na pewno wychodząc z covidu mamy do czynienia z pewnym deficytem zdrowotnym, który wynika z ograniczenia dostępności leczenia, bo to ograniczenie leczenia wynikało z bardzo wielu przyczyn – to nie zawsze była kwestia zamknięcia danego zakresu leczniczego, to czasem były też lęki pacjentów – szczególnie na początku pandemii – że nie wiadomo z czym mamy do czynienia i było takie poczucie, że lepiej zostać w domu” – mówił Niedzielski.

Jak podkreślał, wiele zabiegów było także odwoływanych, bo pojawiały się ogniska zakażeń w szpitalach, co także działo się na onkologii.

Prowadzący mówił także o apelach i petycji do szefa resortu zdrowia, które są związane z faktem, że z listy leków refundowanych zniknęły leki potrzebne do terapii przy rozsianym raku piersi HER2. Niedzielski przyznał, że ten temat jest mu znany, a w tej sprawie rozmawiał z wiceministrem Maciejem Miłkowskim, który w resorcie odpowiada za refundację. „Mamy takie podejście, że absolutnie nie będziemy ograniczali dostępności do tego leczenia” – zapewnił.

Podkreślił, że każda lista leków refundowanych jest poddana konsultacjom, a ministerstwo wcześniej nie otrzymywało takich sygnałów. „Zidentyfikowaliśmy, że w skali kraju to dotyczy mniej więcej 80 kobiet, ale oczywiście przywrócimy możliwość refundacyjną w związku z tymi sygnałami” – powiedział. (PAP)

Grzegorz Bruszewski
gb/ krap/

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -