piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaNowy Jork„Człowiek Roku” PABPA

„Człowiek Roku” PABPA

Pulaski Association of Business and Professional Men corocznie wybiera „Człowieka Roku”, który na uroczystym bankiecie odbiera ten zaszczytny tytuł i nagrodę.

Pulaski Association of Business and Professional Men zrzesza polonijnych przedsiębiorców w Nowym Jorku od 1959 roku. Tegorocznym „Człowiekiem Roku” PABPA jest Ryszard Brzozowski. Fot. Marcin Czajkowski

Czym trzeba się wyróżniać, aby zdobyć tak zacny tytuł? Otrzymuje go osoba wyróżniająca się w środowisku polonijnym, szczególnie aktywna społecznie i zawodowo. Oceniany jest charakter, wkład w rozwój Polonii amerykańskiej, promowanie polskości. Człowiek Roku jest wybierany nie tylko spośród członków Pulaski Association of Business and Professional Men, ale także następujących grup, jakimi są: Polscy Wykonawcy (Polish Contractors), Agenci Polsko-Amerykańskich Biur Podróży (Polish American Travel Agents), Polskie Parafie (Polish Parishes), Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa (Polish-Slavic Federal Credit Union) oraz Kobiety Tysiąclecia (Women of the Millennium).

Pierwszym Człowiekiem Roku został wybrany w 1960 roku sędzia brooklyńskiego sądu kryminalnego Ludwig G. Glowa, który był równocześnie wiceprezesem pierwszego zarządu organizacji.

Ze względu na 2-letnią przerwę spowodowaną pandemią w tym roku ostał wybrany 55. Człowiek Roku, a został nim najstarszy członek organizacji – Ryszard Brzozowski.

Pulaski Association of Business and Professional Men jest jedną z najstarszych organizacji polonijnych w Nowym Jorku. Powstała w 1959 roku, ale idea jej założenia narodziła się rok wcześniej. Nowe stowarzyszenie miało być otwarte dla profesjonalistów i biznesmenów polsko-amerykańskiego pochodzenia. Celem było dobro Amerykanów z polskimi korzeniami, wzajemne korzyści dla członków, udział w sprawach społeczności i coroczne uhonorowanie zasłużonego Polaka. Tych tradycji członkowie trzymają się do dnia dzisiejszego.

Na spotkaniu w lutym 1959 roku przyjęto nazwę Pulaski Association of Business and Professional Men oraz wybrano pierwszy zarząd. Działalność została oficjalnie rozpoczęta.

Do tego stowarzyszenia należeli i należą wybitni polscy przedsiębiorcy i profesjonaliści, politycy, sędziowie i ludzie, którzy wpływali na życie Polonii przez ostatnich 60 lat. Organizacja miała swoje upadki i wzloty, ale przetrwała najtrudniejsze czasy, jest silna finansowo, a prestiżu ponad 60-letniej tradycji nie jest w stanie nic zastąpić. Celem organizacji od samego początku było budowanie silnej Polonii. Odbywało się to poprzez wsparcie biznesów, kultury, szkolnictwa czy innych organizacji i inicjatyw tworzonych przez naszą grupę społeczną.

Kolejnym ważnym elementem misji Pulaski Association było stworzenie stowarzyszenia dla ludzi biznesu. Organizacji, w której przedsiębiorczy ludzie polskiego pochodzenia mogli tworzyć wspólnie kolejne inicjatywy gospodarcze, mogli znaleźć odpowiednich partnerów oraz wsparcie do realizacji swoich pomysłów biznesowych. Ta właśnie wspólnota i możliwość polegania na sobie jest najsilniejszym ogniwem Pulaski Association of Business and Professional Men do dnia dzisiejszego. Dlatego jej członkami są właściciele największych firm budowlanych i agencji, finansiści, prawnicy, handlowcy, księgowi i wielu innych wybitnych postaci biznesowych Polonii.

W swoich początkach organizacja zrzeszała tylko Amerykanów polskiego pochodzenia, często niemówiących już nawet po polsku, ale wciąż dumnych ze swoich korzeni. Pierwsi polscy imigranci zaczęli wstępować w szeregi Pulaski Association na początku lat 90.

Dziś zrzeszenie wspiera i ma swój udział w wielu inicjatywach polonijnych lub tych, które działają dla dobra Polonii, a także wspiera finansowo dziesiątki organizacji. Jednym z celów jest także większa współpraca i budowanie relacji z firmami polskimi. Pamiętajmy, że ojcowie założyciele tworzyli organizację w czasach, kiedy Polska była komunistyczna, i nie mieli opcji, aby współpracować z polskim biznesem, który nawet nie istniał. Czasy się zmieniły, Polska jest wolna i jest sporo firm w „starym kraju”, które szukają partnerów w USA. Wiele z nich będzie mogło ich znaleźć właśnie w Pulaski Association of Business and Professional Men.

Zainteresowanych szczegółową historią Pulaski Association of Business and Professional Men odsyłamy na stronę internetową:

www.pulaskiassociation.com
opr. Iwona Hejmej

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -