poniedziałek, 2 sierpnia, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaCzesi przyślą projekt umowy międzyrządowej ws. Turowa

Czesi przyślą projekt umowy międzyrządowej ws. Turowa

Potwierdzam, że Czesi przyślą projekt umowy międzyrządowej ws. Turowa. O ile wcześniej nie dojdzie do porozumienia gwarantującego wycofanie skargi głównej, sprawę będzie rozstrzygał TSUE – powiedział w poniedziałek wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń podczas konferencji prasowej „Korzyści dla udostępniających grunty pod Mieszkanie Plus. Co zmieni się w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości”, 6 listopada 2018. w Warszawie. Fot. Tomasz Gzell/PAP

Soboń, goszcząc w Programie 1 Polskiego Radia powiedział, że w sprawie Turowa „jest wiele dezinformacji i nieporozumień, także zwykłych szumów informacyjnych wynikających z innej perspektywy dla Czech a innej dla Polski”.

Według wiceministra to, że obie strony sporu zawrą umowę międzyrządową jest pewne „od samego początku, od szczytu Rady Europejskiej, kiedy premier Mateusz Morawiecki powiedział że zmierzamy w kierunku porozumienia i podpisaliśmy protokół uzgodnień, który stanowił wytyczne dla rządu czeskiego i propozycję dla umowy”.

Soboń przypomniał, że „o ile wcześniej nie dojdzie do porozumienia gwarantującego wycofanie skargi głównej, sprawę będzie rozstrzygał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE)”.

„Potwierdzam, że w instrukcji rządowej strony czeskiej wniosek o sankcje został wpisany jako część taktyki, podobnie jak u nas wniosek o uwzględnienie nowych okoliczności i przejście do skargi głównej” – powiedział polityk.

Odpowiadając na pytanie o to, czy prawdą jest, iż dziś strona polska otrzyma od czeskiej propozycję dokumentu mającego doprowadzić do zakończenia sporu, Soboń powiedział: „potwierdzam, że Czesi przyślą projekt umowy międzyrządowej ws. Turowa”.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wydanej w maju decyzji nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku.

Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

mfr/drag/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -