piątek, 29 marca, 2024

Czas na jabłka

Sądzę, że wysyp świeżych i różnego rodzaju gatunków jabłek można spokojnie uznać za oznaki prawdziwej jesieni. Smak dojrzałych jabłek jest słodko-kwaskowaty, rozmaite odmiany mogą być bardziej lub mniej słodkie albo kwaśne. Miąższ jabłka jest chrupiący i pełen przezroczystego soku. Kolor skórki jabłka występuje w odcieniach zieleni, żółci lub czerwieni. Poza tym dojrzałe jabłka pięknie pachną słodką „nutą jesieni”.

Jabłka to owoce, których jedzenie dzięki niezliczonym receptom na przyrządzanie nigdy się nie nudzi, ich gryzienie wzmacnia nasze dziąsła i pomaga w niwelowaniu krzywego zgryzu. Fot. Archiwum WEM

Jabłka, ze względu na swoje walory smakowe i dietetyczne, należą do chętnie spożywanych owoców. Zawierają cały szereg substancji korzystnie oddziaływujących na nasze zdrowie. Jedno jabłko waży niewiele, bo około 150 g, a jest niezwykle zdrową i pożywną przekąską. Surowe dostarcza organizmowi ok. 60 kcal. Uwzględniając jabłka w diecie, dostarczysz do swojego organizmu witaminy C, PP i z grupy B. Oprócz tego owoce te zawierają regulujący trawienie błonnik, pektynę, a także kwasy organiczne. Jabłka bogate są także w sole mineralne, do jakich należą magnez, potas, krzem, żelazo oraz wapń.

Badania udowodniły że, spożywanie tych owoców obniża poziom cholesterolu, ogranicza ryzyko zachorowań na raka (zwłaszcza płuc), pomaga w chorobie wieńcowej serca, spowalnia rozwój cukrzycy typu II, a dodatkowo pomaga w utracie zbędnych kilogramów.

Tych owoców nie sposób sobie odmówić. Sprawdzają się w każdej postaci, niezależnie od tego, czy robimy pyszną szarlotkę, dodajemy je jako nadzienie do naleśników w postaci smakowitego musu, czy też zapiekamy w piekarniku z aromatycznymi przyprawami. Szereg zastosowań jest naprawdę pokaźny.

Szczególnie polecam: „Bananowo-jabłkowe muffiny z żurawiną”

Składniki:

  • 3 dojrzałe banany
  • 1 jabłko
  • 1 szklanka suszonej żurawiny
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1 łyżeczka soli
  • 1/2 szklanki mąki pszennej
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1/2 szklanki orzechów
  • szklanka oleju

Przygotowanie:

Rozgrzej piekarnik do około 150 stopni. Obierz wszystkie banany i rozgnieć je w misce widelcem. Następnie obierz i pokrój w kostkę jabłko, które należy dodać do miski z bananowym puree. Dodaj jajko, żurawinę, cynamon, sól i dobrze wymieszaj widelcem. Dodaj mąkę i cukier, po czym mieszaj wszystko do momentu aż uzyskasz jednolitą masę. Teraz wysmaruj olejem blachę do pieczenia muffinek. Wierzch posyp orzeszkami. Piecz babeczki około 20 minut. Po tym czasie muffiny powinny być już dobre, wobec czego wyjmij je z piekarnika i odstaw na trochę, aby się schłodziły. Najlepiej smakują jeszcze ciepłe, ale zimne też są pyszne!

Jabłka to owoce, których jedzenie dzięki niezliczonym receptom na przyrządzanie nigdy się nie nudzi, ich gryzienie wzmacnia nasze dziąsła i pomaga w niwelowaniu krzywego zgryzu.

Warto dodać, że jedzenie jabłek wywiera pozytywny wpływ na urodę, bowiem zawarte w nich substancje likwidują wolne rodniki, co zapobiega starzeniu się skóry. Jeśli masz suchą, skórę, potrzebujesz nawilżenia, możesz wykorzystać ten najpopularniejszy owoc. Na przykład polecam maseczkę z jabłka – dzięki niej poczujesz natychmiastową ulgę. Przygotowuje się ją błyskawicznie. Wystarczy zetrzeć owoc i położyć papkę na twarz na około pół godziny. Skóra powinna wchłonąć jak najwięcej soku. Jabłkową maseczkę należy zmyć letnią, przegotowaną wodą.
Jabłka to nie tylko znaczenie kulinarne, kulturowe, kosmetyczne czy symboliczne. To przede wszystkim licząca się gałąź rolnictwa i zebrana przez lata wiedza i doświadczenie w kreowaniu nowych odmian i smaków, tak więc zapraszam do sadu na tak zwany „apple picking”.

Jabłka w mitologii

Jabłko było przyczyną wojny trojańskiej. Owoc z napisem „dla najpiękniejszej” stał się przyczyną konfliktu między Herą, Afrodytą i Ateną. Stąd nazwa „jabłko niezgody”. Konkurs piękności rozstrzygał Parys, wybierając Afrodytę, która w podzięce obiecała mu najpiękniejszą kobietę świata – Helenę. Jej uprowadzenie przez Parysa stało się początkiem słynnej wojny trojańskiej.

Legenda o Wilhelmie Tellu

Kto słyszał o legendarnym szwajcarskim bohaterze narodowym Wilhelmie Tellu? W ramach kary za odmowę ukłonu w kierunku symbolu carskiej władzy został wystawiony na karkołomną próbę. Musiał trafić strzałą z kuszy w jabłko ustawione na głowie swojego syna. W przypadku chybienia – obu czekała śmierć. Szwajcar na szczęście trafił w jabłko i z próby wyszedł zwycięsko, a wydarzenie stało się słynne na cały świat i stanowiło inspirację rozlicznych utworów literackich i scenicznych.

Jabłko Newtona

Według legendy Isaak Newton odkrył prawo grawitacji dzięki obserwacji jabłek spadających z drzew w jego sadzie. Mówi się nawet, że doznał olśnienia, gdy jedno z nich spadło mu prosto na głowę. Miał wówczas odkryć, że upadek ciał na ziemię oraz ruch ciał niebieskich jest powodowany przez tę samą siłę – grawitację.

Sylwia Wadach Kloczkowska
Nauczycielka Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie


Bibliografia:

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -