piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaZdrowie i UrodaChoroby serca u kobiet – jak rozpoznać objawy?

Choroby serca u kobiet – jak rozpoznać objawy?

Oto coś, co każda kobieta powinna wiedzieć – jak wynika z danych zebranych przez Ośrodki Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), choroby serca są główną przyczyną śmierci kobiet w Stanach Zjednoczonych. To ważne, gdyż schorzenia serca często postrzegane są jako coś, co dotyka głównie mężczyzn, a prawie taka sama liczba kobiet umiera z powodu tych chorób każdego roku.

Dr Heather Swales jest kardiologiem w Heart & Vascular Institute w Hospital of Central Connecticut

To zdecydowanie coś, co jest przeoczane, nie przebija się do świadomości społecznej – mówi dr Heather Swales, kardiolog z Heart and Vascular Institute w Hospital of Central Connecticut. – Kobiety nie zawsze zwracają uwagę na znaki ostrzegawcze. Nie odwiedzają z tego powodu lekarza, a kiedy już udają się z jakiegoś powodu na wizytę, często nie wspominają lekarzowi o objawach – dodaje.  

Co trzeba wiedzieć o chorobach serca?

Doktor Swales wyjaśnia, że choroba wieńcowa (CAD) jest najczęstszym rodzajem choroby serca i jest zwykle spowodowana gromadzeniem się cholesterolu w tętnicach w czasie. Tętnice będą wtedy zwężać się, co ogranicza przepływ krwi do serca i może ostatecznie spowodować zawał serca.

Jakie są objawy zawału serca u kobiet?

  • wywołujący uczucie dyskomfortu nacisk lub ból w środku klatki piersiowej;
  • ból lub dyskomfort w jednym lub obu ramionach, plecach, szyi, szczęce lub żołądku;
  • problemy z oddychaniem;
  • nagłe pojawienie się zimnych potów, nudności lub zawrotów głowy.

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą odczuwać pewien rodzaj bólu w klatce piersiowej lub ucisk, ale kobiety często mają łagodniejsze objawy – wyjaśnia dr Swales.

Jak można zapobiec chorobie wieńcowej?

Około 80 proc. przypadków choroby wieńcowej można zapobiec i odbywa się to poprzez zmiany związane ze stylem życia, takie jak utrzymanie prawidłowej masy ciała, unikanie ekspozycji na tytoń lub dym, regularne ćwiczenia i monitorowanie ciśnienia krwi, poziomu cukru i cholesterolu – twierdzi dr Swales dodając, że zdrowie psychiczne jest również bardzo ważne, jeśli chodzi o ogólny stan zdrowia serca. W rzeczywistości stres i depresja wpływają na serce kobiety bardziej niż na serce mężczyzny. – Kobiety ze stresem, depresją i stanami lękowymi mają gorsze wyniki po zawale serca niż mężczyźni – mówi.

Jak można dowiedzieć się więcej o chorobach serca?

Hartford HealthCare’s Heart & Vascular Institute organizuje wydarzenie Pinot & Prevention w czwartek, 15 września, od 18:00 do 20:00 w The Aqua Turf Club w Southington. Warto wziąć swoje znajome i koleżanki i razem wybrać się na spotkanie, które będzie miało walor edukacyjny – będzie można dowiedzieć się więcej na temat chorób serca u kobiet, w przyjemnej, niezobowiązującej atmosferze. Serwowane będą lekkie przystawki, desery i napoje. Wpływy z wydarzenia zasilą Heart & Vascular Institute’s Women’s Heart Wellness Program. Aby zarejestrować się na wydarzenie, należy wejść na stronę hartfordhealthcare.org/pinotprevention lub zadzwonić pod numer 1.855.442.4373.

Tego typu spotkania umożliwiają przyswojenie nowych informacji, które uczestniczki spotkania mogą wykorzystać dla siebie i podzielić się z innymi kobietami, aby pomóc w zapobieganiu chorobom serca i podnoszeniu świadomości na temat ryzyka z nimi związanego – podsumowuje dr Swales.


Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź hartfordhealthcare.org/heart lub zadzwoń pod numer 860.224.5694

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -