piątek, 19 lipca, 2024

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Nie chcąc wydawać pieniędzy na adwokata rozwodowego, poprosiłem o pomoc w przeprowadzeniu rozwodu znajomego notariusza, który zapewnił mnie, że studiował kiedyś prawo i zna się na rozwodach. Notariusz źle wypełnił papiery decydujące o podziale wspólnego majątku i opiece nad dziećmi, a sędzia tego nie zauważył i zatwierdził to. Pomyłkę w papierach zauważyłem dopiero po uprawomocnieniu się rozwodu, kiedy okazało się, że żona przejęła prawnie cały nasz wspólny majątek i opiekę nad dzieckiem, a ja zostałem bez grosza. Notariusz umył ręce od tej sprawy i nie odbiera ode mnie telefonów.

Zdzisław z Gainesville, FL


Drogi Panie Zdzisławie

Jeżeli notariusz, który pomagał Panu w przygotowaniu dokumentów rozwodowych, nie mając licencji do praktykowania prawa, udzielał Panu również porad prawnych wykraczając poza zakres samego wypełnienia formularzy sądowych lub celowo wpisał w dokumentach coś innego niż zostało mu przez Pana podyktowane, to dopuścił się przestępstwa. Udzielanie porad prawnych oraz sporządzanie dokumentów prawnych wykraczających poza wypełnianie zatwierdzonych przez Sąd Najwyższy Florydy formularzy rozwodowych jest nielegalne i stanowi przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności oraz grzywna. Głównym powodem, dla którego prawo Florydy ściśle zabrania praktykowania prawa osobom niewykwalifikowanym i surowo karze praktykowanie prawa bez licencji, jest ochrona konsumenta. Nieznajomość prawa i błędy popełnione w dokumentach podczas postępowania sądowego mogą mieć tragiczne i nieodwracalne konsekwencje dla klienta, dlatego sąd zabrania osobom niekompetentnym praktykowania prawa. Klienci, którzy otrzymali porady prawne od osoby niebędącej prawnikiem bez względu na to, czy z nich skorzystali i doznali szkody, mogą zgłosić zawiadomienie o praktykowaniu prawa bez licencji do Florida Bar pod numerem (850) 561-5600. Niestety, poza odpowiedzialnością za praktykowanie prawa bez licencji i za ewentualne oszustwo, notariusz ten nie ponosi odpowiedzialności profesjonalnej za udzielenie Panu błędnej porady prawnej, nie będzie też mógł reprezentować Pana w sądzie, aby podjąć próbę naprawienia popełnionych błędów. Poprawienie błędów w wyroku, który już się uprawomocnił, nie jest łatwe i nie zawsze jest możliwe. Dużo łatwiej i taniej jest zapobiegać błędom niż je naprawiać. Dlatego w sprawach tak ważnych jak opieka nad dziećmi i podział majątku nie warto powierzać swojego losu osobom niewykwalifikowanym, które pomimo czasem najlepszych chęci i przekonania, że znają się na prawie, nie posiadają w tym kierunku odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia. Na stronie www.FloridaBar.org można łatwo sprawdzić, czy dana osoba posiada licencję do praktykowania prawa na Florydzie. W celu uzyskania dodatkowych informacji w tym temacie, zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 200 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -