czwartek, 25 lipca, 2024
Strona głównaDziałyPoradyJak wygląda przywództwo sportowca?

Jak wygląda przywództwo sportowca?

Kiedy obserwujemy występy profesjonalnych drużyn sportowych, komentatorzy i media często chwalą lub krytykują przywództwo w kontekście trenera lub wybitnego gracza w zespole. Lider, który jest chwalony lub krytykowany, jest zwykle kimś, kto zajmuje formalną pozycję lidera (np. kapitanem). Jednakże ogół publiczności często pomija złożoność, jaką odgrywa przywództwo w sportach zespołowych. Oczywiście jest oficjalny lider, który zazwyczaj jest najbardziej utalentowanym sportowcem, który strzela najwięcej goli lub jest najbardziej głośny i dyrektywny, ale za kulisami dzieje się coś więcej. Tych, których widzimy z zewnątrz, nazywamy formalnymi liderami, ale jest wielu liderów – sportowców, którzy nigdy nie dostają uznania, na jakie zasługują.

Piotr Piasecki jest konsultantem ds. sprawności mentalnej, obecnie robi doktorat na uniwersytecie w Bostonie. Jest kierownikiem laboratorium w Performance, Recovery, and Optimization Laboratorium – PRO Lab. W przeszłości pracował dla Chicago Fire Football Academy, Jonkopings Sodra Academy w Szwecji i z wieloma sportowcami z różnych dyscyplin National Collegiate Athletic Association (NCAA). Prowadzi trening mentalny ze sportowcami i artystami z Boston University i pracuje jako konsultant dla Boston Glory, która gra w American Ultimate Disc League. Fot. Archiwum Piotra Piaseckiego

Badania psychologii sportu udowodniły, że przywództwo sportowców jest złożone, nigdy nie jest to tylko jedna osoba. Badanie przeprowadzone w Belgii zatytułowane „Mit kapitana drużyny jako głównego lidera” wykazało, że prawie połowa zespołu nie postrzega swojego kapitana jako głównego lidera swojej drużyny. Wynika to z faktu, że w zespole jest więcej liderów, którzy wykraczają poza to, co robi i jest w stanie zrobić kapitan zespołu.

Przywództwo sportowca dzieli się na cztery ogólne kategorie, którymi są: lider zadań, motywacyjny, społeczny i zewnętrzny. Poniższa tabela przedstawia, w jaki sposób Fransen i współpracownicy (2014) kategoryzują przywództwo sportowców i jak je definiują.

Rola LideraDefinicja
ZadańTa osoba dowodzi na boisku. Pomaga zespołowi skupić się na celach i podejmowaniu taktycznych decyzji.
MotywacyjnegoTa osoba jest największym motywatorem na boisku. Zachęca kolegów z drużyny do skrajności. Ten lider dodaje świeżego serca zniechęconym graczom.
SpołecznegoTen lider promuje jedność zespołu poza boiskiem. Promuje dobre relacje w zespole i dba o dobrą atmosferę w zespole. Ten lider może pomóc w rozwiązywaniu konfliktów między kolegami z drużyny. Jest dobrym słuchaczem i cieszy się zaufaniem kolegów z drużyny.
ZewnętrznegoTen lider reprezentuje drużynę trenerom i mediom. Lider ten przekazuje zespołowi wytyczne kierownictwa klubu dotyczące działalności klubu.

Te definicje to tylko wierzchołek góry lodowej. Gorąco polecam rodzicom lub trenerom, aby zapewnili sportowcowi możliwość pełnienia różnych ról przywódczych, aby mógł zdecydować, jakim typem lidera chce być i co jest dla niego wygodne. Chociaż możesz chcieć, aby Twój sportowiec był „w centrum uwagi”, ale on może tego nie chcieć i/lub jego umiejętności mogą nie pasować do tej kategorii przywództwa. Wspaniale jest zachęcać do wielu ról przywódczych, aby sportowiec mógł eksperymentować, aby zobaczyć, z czym czuje się komfortowo i gdzie czuje się pewnie. Oto kilka pytań, które możesz zadać młodemu sportowcowi, aby zachęcić do zastanowienia się nad rolą przywódczą:

Lider zadań

Jak by to wyglądało, gdybyś komunikował swoim kolegom z drużyny o taktyce? Czy uważasz, że spodobałoby Ci się dowodzenie w swoim zespole w ten sposób?

Lider motywacyjny

Jak byś się zachowywał i co byś powiedział, gdybyś miał zmotywować i wzmocnić swój zespół? Czy myślisz, że chciałbyś kiedyś to wypróbować?

Lider społeczny

Jak wspierałeś swoich kolegów z drużyny poza boiskiem? Jak by to wyglądało, gdybyś kontynuował to konsekwentnie?

Lider zewnętrzny

Czy ktoś z zespołu rozmawia z trenerami, aby komunikować potrzeby zespołu? Jak myślisz, jak byś to zrobił, gdyby twoi koledzy z drużyny chcieli, abyś to zainicjował?

Bądź cierpliwy. Przywództwo to umiejętność, nie jest to zjawisko występujące naturalnie. To znaczy, że się z tym nie rodzisz. Dlatego, gdy Twój sportowiec kontynuuje karierę sportową, może zająć stanowiska kierownicze i być zachęcany przez trenerów lub kolegów z drużyny. Najważniejszym elementem układanki jest zachęcanie do mentalności „MY”. Pamiętaj, że w zespole nie zajmujesz pozycji lidera dla siebie, ale dla drużyny.

Piotr A. Piasecki
piasecki.a.piotr@gmail.com
piotrapiasecki.carrd.co


Bibliografia: Fransen, K., Vanbeselaere, N., De Cuyper, B., Vande Broek, G., & Boen, F. (2014). The myth of the team captain as principal leader: Extending the athlete leadership classification within sport teams. Journal of sports sciences, 32(14), 1389-1397.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -