niedziela, 1 sierpnia, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaBunt przedsiębiorców

Bunt przedsiębiorców

„OtwieraMY” – pod takim hasłem setki przedsiębiorców z całego kraju postanowiło wbrew obowiązującym obostrzeniom otworzyć swoje restauracje, bary i kawiarnie. Ostatecznie na ten krok zdecydowało się w styczniu tylko kilkudziesięciu właścicieli, za co grozi im nie tylko wysoki mandat, ale również brak możliwości skorzystania z rządowej tarczy antykryzysowej.

Wiele restauracji oficjalnie ogłaszało swoje otwarcie wbrew obowiązującym obostrzeniom. Fot. facebook

Zaczęli do mnie przychodzić ludzie. Stworzyła się prężna grupa inicjatywna. Później poszła już pewnego rodzaju fala. My tylko staramy się stworzyć narzędzie wykorzystujące środki, które są dostępne – mówił dla tygodnika „Najwyższy Czas” Sebastian Pitoń – lider akcji „Góralskie veto”.

23 stycznia br. otworzyła się m.in. największa restauracja na Krupówkach w Zakopanem, która udostępniła klientom połowę z 240 miejsc. Chętnych nie brakowało – natychmiast utworzyły się ogromne kolejki. – Zdecydowaliśmy się otworzyć, bo nie mieliśmy już wyjścia. Zatrudniamy niemal 40 osób, których nie chcę mieć na sumieniu. Codziennie ktoś przychodzi z płaczem, że nie ma na czynsz, na prąd, na wodę. Otwieramy naszą restaurację w pełnym reżimie sanitarnym, jesteśmy do tego przygotowani tak samo jak spełniliśmy je podczas wakacji – tłumaczył kierownik sali Stanisław Gut. Na podobny krok zdecydowali się również właściciele dyskotek w Nysie czy w Tarnowie.

Zbuntowanych przedsiębiorców wspierają posłowie i działacze Konfederacji, oferując m.in. pomoc prawną. – Czas rozmów, dialogu, apelowania, przekonywania skończył się kilka miesięcy temu. Teraz został jedynie opór – mówił w jednym z wywiadów ekonomista konfederacji Sławomir Mentzen.

Strona rządowa odpowiada, że poszkodowani wskutek lockdownu przedsiębiorcy mogą skorzystać z Tarczy Antykryzysowej 6.0 oraz Tarczy Finansowej 2.0. – Ci przedsiębiorcy, którzy złamią warunki rozporządzania, po prostu nie otrzymają pomocy – podkreślał wicepremier Jarosław Gowin. – W tym lub przyszłym roku chcemy osiągnąć poziom gospodarczy sprzed pandemii. Bardzo zależy nam na sprawnym procesie wsparcia z Tarczy – dodał premier Mateusz Morawiecki.

opr. bo

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -