wtorek, 4 października, 2022
Strona głównaWiadomościPolskaDostawy szczepionek Pfizera ograniczone

Dostawy szczepionek Pfizera ograniczone

W Polsce trwa akcja szczepień przeciwko Covid-19. Fot. archiwum WEM

Szczepionki, które dotrą do nas do 31 marca zostały już rozdysponowane – ogłosił w niedzielę 24 stycznia szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Jak podkreślił, wynika to z ograniczenia dostaw przez koncern Pfizer. Oznacza to zdecydowanie wolniejsze tempo procesu szczepień przeciwko Covid-19. Do 24 stycznia w Polsce zaszczepiło się ponad 700 tys. osób, a rząd zamówił w firmie Pfizer łącznie 80 mln szczepionek.  

Po dość udanym początkowym etapie szczepień tzw. grupy zero, czyli pracowników służby zdrowia, 22 stycznia ruszyła rejestracja dla osób w wieku od 70 do 79 lat. W ciągu pierwszych trzech godzin zarejestrowało się 150 tys. osób. Ale kilka dni wcześniej producent szczepionek Pfizer ogłosił tymczasowe zmniejszenie dostaw szczepionek do krajów europejskich, w tym do Polski.        

W związku z tym polski rząd wstrzymał transport 330 tys. dawek do szpitali węzłowych w ramach pierwszego szczepienia grupy zero. Zgodnie z planem wysłał natomiast 50 tys. dawek do punktów na drugie szczepienia, a 120 tys. dawek na pierwsze szczepienia do Domów Pomocy Społecznej.

Ograniczenie dostaw sprawiło, że seniorzy muszą poczekać na swoją kolej. – Nie mamy już wolnych szczepionek i terminów. Nie wynika to z problemu systemu, ale z braku szczepionek. Apelujemy do seniorów, by nie szli do przychodni i POZ w tej sprawie – mówił Dworczyk, podkreślając, że zabezpieczone są drugie dawki dla wszystkich pacjentów, którzy otrzymali pierwsze szczepienie.  

* * *

22 stycznia rząd wysłał na Słowację około 200 lekarzy, przedstawicieli służb medycznych i mundurowych, gdzie wsparli oni badania przesiewowe na Covid-19. – Relacje między państwami nie mogą opierać się wyłącznie na kalkulacjach. Relacja między państwami to również wzajemna pomoc udzielana wtedy, kiedy inni tego potrzebują – tłumaczył tę decyzję premier Mateusz Morawiecki.

opr. bo

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -