czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaBrakuje ostatnich 150 metrów bariery elektronicznej na granicy z Białorusią

Brakuje ostatnich 150 metrów bariery elektronicznej na granicy z Białorusią

Na granicy z Białorusią działa już 206 km bariery elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników ruchu. Brakuje jedynie 150 metrów na ostatnim odcinku, gdzie instalacje urządzeń uniemożliwiają warunki w terenie – poinformowała PAP rzeczniczka Straży Granicznej porucznik Anna Michalska.

Zapora fizyczna na granicy polsko-białoruskiej w okolicy wsi Nowodziel (gm. Kuźnica). Fot. PAP/Artur Reszko

Ostatni z jedenastu odcinków bariery elektronicznej, na którym trwają prace, leży na obszarze ochranianym przez placówki Straży Granicznej w Białowieży i w Narewce. Rzeczniczka SG wyjaśniła, że bariery brakuje jedynie na 150 metrach. Pozostała część tego odcinka, czyli prawie 25 km, została już włączona.

W sumie system działa na 206 km granicy z Białorusią. Instalacje urządzeń na ostatnim fragmencie uniemożliwiają warunki. „Problemem tam jest zalany teren. Instalacja będzie możliwa dopiero wtedy, kiedy opadnie poziom wód” – powiedziała por. Michalska.

Jak zapewniła, zalanie terenu uniemożliwia tylko instalacje. Nie będzie miało potem wpływu na funkcjonowanie urządzeń na granicy.

„Prawie cała bariera jednak działa i mamy pełny zapis tego, co dzieje się na granicy. Stąd też duża liczba odnotowanych prób nielegalnego przekroczenia granicy, którą podajemy” – dodała rzeczniczka SG. Od początku roku było to 8 tys. prób. W całym 2022 roku – 15,7 tys.

Por. Michalska podkreśliła, że zanim powstała bariera elektroniczna, nie do końca wiadomo było, do ilu prób dochodziło w ciągu dnia. „W nocy funkcjonariusze nie widzieli, ile dokładnie było osób w tych grupach, które na widok polskich patroli wycofywały się na Białoruś. Zdarzenia mają miejsce zazwyczaj w zalesionych terenach. Teraz dzięki monitoringowi można określić dokładnie liczbę osób w grupie” – powiedziała.

Według wcześniejszych zapowiedzi system elektroniczny na granicy miał być gotowy do końca ubiegłego roku. Termin ten został przesunięty ze względu na opóźnienia w dostawach kamer termowizyjnych. Do lutego odebranych zostało w sumie dziesięć odcinków, ale w zakończeniu prac na ostatnim przeszkodziły warunki w terenie.

Barierę elektroniczną na granicy z Białorusią wykonuje Elektrotim, a jej koszt to ok. 343 mln zł. Zabezpiecza ona 206 km i jest wyposażona w 3 tysiące kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych, 400 km kabli detekcyjnych oraz 11 kontenerów teletechnicznych.

Latem ubiegłego roku na podlaskiej części granicy z Białorusią ukończono zaporę fizyczną, czyli 5,5-metrowy płot ze stalowych przęseł zwieńczony drutem żyletkowym. Ogrodzenie stoi na 186 kilometrach. Bariera elektroniczna obejmuje również te odcinki, gdzie go nie ma, czyli część wód granicznych.

Zapora na granicy to odpowiedź na trwającą od połowy 2021 roku presję migracyjną organizowaną przez białoruski reżim.

Koszt całej inwestycji to ok. 1,6 mld złotych.

Agnieszka Ziemska/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -