sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaPoloniaFlorydaBłogosławieństwo kierowców

Błogosławieństwo kierowców

Św. Krzysztof jest jednym z najbardziej popularnych świętych. Istnieje o nim wiele legend. Jedna z nich głosi, że przez wiele lat służył pogańskim możnym tego świata. Kiedy jednak poznał naukę Chrystusa, przyjął chrzest. Pokutując za swój grzeszny żywot, postanowił osiedlić się nad Jordanem i przenosić przez rzekę pielgrzymów, idących ze wschodu do Ziemi Świętej. W trakcie jednej z przepraw, niosąc na plecach dziecko, na środku Jordanu poczuł ogromny ciężar przekraczający jego siły. Bliski utonięcia usłyszał głos: „Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając Mnie, dźwigasz cały świat”. Stąd też imię świętego – Christoforos – niosący Chrystusa. Jako swojego patrona czcili św. Krzysztofa przewoźnicy, tragarze, flisacy i pielgrzymi. Współcześnie jest czczony jako patron kierowców. Obrazy i rzeźby przedstawiają go jako potężnego mężczyznę z kijem wędrowca w dłoni, niosącego na plecach Dzieciątko.

Wspomnienie św. Krzysztofa przypada 25 lipca. W wielu polskich parafiach z tej okazji odbywa się błogosławieństwo kierowców i pojazdów. Znak błogosławieństwa kierowców i poświęcenia pojazdów ma mobilizować do mądrego korzystania z pojazdów oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa drogowego oraz przypominać o odpowiedzialności przed Bogiem. Święcenie pojazdów odbyło się także w Polskiej Misji Miłosierdzia Bożego na Florydzie.

Z inicjatywy polskiego Episkopatu ostatni tydzień lipca obchodzony jest jako Tydzień św. Krzysztofa. W tym roku towarzyszyło mu hasło: „Z Kościołem na misyjnych drogach”. Świadczeniem pomocy polskim misjonarzom i misjonarkom w imieniu Kościoła w Polsce zajmuje się MIVA Polska – stowarzyszenie na rzecz środków transportu dla misjonarzy, działające pod patronatem Komisji Episkopatu ds. Misji. MIVA co roku zaprasza kierowców i użytkowników pojazdów do udziału w Akcji św. Krzysztof. Każdy kierowca może złożyć w formie podziękowania za szczęśliwe podróże oraz opiekę i błogosławieństwo Boże podczas jazdy dobrowolne wsparcie na zakup pojazdów dla misji. Do akcji włączyli się polonijni kierowcy z Florydy. Jak informuje nas proboszcz Polskiej Misji Miłosierdzia Bożego ks. prałat dr Andrzej Gorczyca, udało się zebrać 435 dolarów, które zostały przekazane na pomoc misyjną.

opr. JLS
Fot. Wojciech Hardyl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -