poniedziałek, 20 września, 2021
Strona głównaDziałyRaporty SpecjalneBiden do niezaszczepionych: „Nasza cierpliwość się skończyła!”

Biden do niezaszczepionych: „Nasza cierpliwość się skończyła!”

W czwartek, 9 września, prezydent Joe Biden ogłosił decyzję o podjęciu szeregu działań mających na celu doprowadzić do zaszczepienia się przeciwko Covid-19 tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. – Niezaszczepiona mniejszość Amerykanów szkodzi całemu krajowi – powiedział prezydent USA, ogłaszając obowiązek szczepień lub regularnych, cotygodniowych testów dla pracowników dużych firm i wszystkich medyków. Jak dodał, cierpliwość wobec niezaszczepionych się kończy.

Zgodnie z planem ogłoszonym przez prezydenta Bidena zaszczepić się muszą wszyscy pracownicy federalni, medyczni oraz pracujący w firmach zatrudniających ponad 100 osób. Fot. White House

Byliśmy cierpliwi, ale nasza cierpliwość jest na wyczerpaniu, a wasza odmowa wszystkich nas kosztuje – powiedział Biden w przemówieniu, wyznaczającym przełom w dotychczasowej polityce administracji w sprawie pandemii. – Nie musicie słuchać mnie, posłuchajcie tych, którzy umierając, mówią: „gdybym tylko się zaszczepił”. To tragedia; nie pozwólcie, żeby była też waszą tragedią – dodał.

Zarządzenia prezydenta mogą dotyczyć od 80 do nawet 100 milionów ludzi. Nowe przepisy  nakazują firmom zatrudniającym powyżej 100 osób wprowadzenie obowiązku szczepienia lub przechodzenia co najmniej cotygodniowych testów na Covid-19. Obowiązkiem szczepienia objęto także pracowników medycznych (w tym zatrudnionych w instytucjach otrzymujących fundusze od Medicare i Medicaid, domach opieki, centrach dializ itp.) oraz pracowników administracji federalnej, którzy dotąd mogli alternatywnie do zaszczepienia poddawać się regularnym testom. Prezydent zaapelował również do gubernatorów poszczególnych stanów, aby wymagali szczepień od nauczycieli i pracowników szkół. Obiecał także, że każdemu nauczycielowi lub urzędnikowi, który zostanie ukarany finansowo przez władze stanów za wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek, władze federalne zwrócą stracone pieniądze.

Wprowadzone dyrektywy zakładają ponadto, że Departament Pracy będzie miał prawo egzekwować te przepisy od firm – jeżeli firma odmów, musi liczyć się z karami o wysokości nawet kilku tysięcy dolarów od pracownika. Choć administracja przyznaje, że liczy się z tym, że ta dyrektywa może być kwestionowana w sądzie, władze chcą zapewnić firmom „zabezpieczenie” prawne, które pozwoli im wymagać szczepień od pracowników. Biden ogłosił również, że duże firmy będą musiały umożliwić swoim pracownikom wzięcie płatnego urlop w celu zaszczepienia się.

W ramach nowego planu walki z pandemią prezydent Biden ogłosił również, że zapewni łatwiejszy dostęp do testów na obecność koronawirusa – mają one być dostępne w wielu miejscach, w sposób wygodny i szybki. Ogłosił także, że Transportation Security Administration (TSA), podwoi kary dla podróżujących, którzy odmówią zakładania masek w środkach i miejscach transportu publicznego (np. na lotniskach).

Nowe przepisy administracja uzasadnia rosnącą liczbą zakażeń na Covid-19 wariantem Delta. Od początku pandemii już u 40 milionów Amerykanów wykryto koronawirusa, ponad 600 tysięcy zmarło.  

Czas czekania się skończył. To nie jest sprawa wolności czy osobistego wyboru. Tu chodzi o ochronę ludzi wokół nas, naszych rodzin, naszych bliskich. (…) Moim zadaniem jest ochrona wszystkich Amerykanów – podsumował Biden, dodając: „Jesteśmy Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Nie ma żadnej rzeczy, której nie bylibyśmy w stanie zrobić, gdy jesteśmy razem”.

Pełny plan prezydenta Joe Bidena można znaleźć na www.whitehouse.gov/covidplan

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

Gest uznania

Tradycja dobrej zabawy

- Advertisment -