niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaRhode IslandBiało-czerwony listopad w Szkole Języka Polskiego im. Janusza Korczaka w Providence

Biało-czerwony listopad w Szkole Języka Polskiego im. Janusza Korczaka w Providence

Listopad w Szkole Języka Polskiego im. Janusza Korczaka w Providence zaczął się od wzięcia udziału w projekcie „BohaterON – włącz historię!”. To ogólnopolska kampania, której celem jest uhonorowanie i upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego.

W naszej szkole ten projekt zawsze zajmuje szczególne miejsce i wzięliśmy w nim udział już po raz piąty – informuje dyrektor szkoły Karolina Badura. – W poprzednim roku mieliśmy okazję spotkać się z prof. Zbigniewem Kruszewskim, uczestnikiem Powstania Warszawskiego na stałe mieszkającym w Stanach Zjednoczonych. W tym roku uczniowie najstarszej grupy pracowali z opowiadaniem Izabeli Górskiej „Iskra nadziei” – relacjonuje. – Lubię obserwować twarze dzieci, gdy słuchają lub czytają o losach powstańców, którzy bardzo często biorąc udział w tym zrywie byli niewiele starsi od naszych uczniów – dodaje, zauważając, że opowieści te zawsze są pretekstem do wielu ciekawych dyskusji.

Listopad to oczywiście także Święto Niepodległości Polski. – Nasi uczniowie co roku dumnie śpiewają „Mazurka Dąbrowskiego”, uczestnicząc w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu” – mówi dyrektor Badura. Listopad to również lekcja historii o losach Polski, o utracie i odzyskaniu niepodległości, o Józefie Piłsudskim i barwach biało-czerwonych. Listopad kończy się występem uczniów w trakcie mszy św. w kościele św. Wojciecha w Providence i wspólnym zaśpiewaniu hymnu Polski. W tym roku odbyło się to przy akompaniamencie klarnetu, na którym zagrała Julia Korovae, uczennica klasy szóstej.

opr. JLS
Fot. Archiwum szkoły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -