sobota, 24 lutego, 2024
Strona głównaPoloniaRhode IslandBiało-czerwony listopad w Szkole Języka Polskiego im. Janusza Korczaka w Providence

Biało-czerwony listopad w Szkole Języka Polskiego im. Janusza Korczaka w Providence

Listopad w Szkole Języka Polskiego im. Janusza Korczaka w Providence zaczął się od wzięcia udziału w projekcie „BohaterON – włącz historię!”. To ogólnopolska kampania, której celem jest uhonorowanie i upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego.

W naszej szkole ten projekt zawsze zajmuje szczególne miejsce i wzięliśmy w nim udział już po raz piąty – informuje dyrektor szkoły Karolina Badura. – W poprzednim roku mieliśmy okazję spotkać się z prof. Zbigniewem Kruszewskim, uczestnikiem Powstania Warszawskiego na stałe mieszkającym w Stanach Zjednoczonych. W tym roku uczniowie najstarszej grupy pracowali z opowiadaniem Izabeli Górskiej „Iskra nadziei” – relacjonuje. – Lubię obserwować twarze dzieci, gdy słuchają lub czytają o losach powstańców, którzy bardzo często biorąc udział w tym zrywie byli niewiele starsi od naszych uczniów – dodaje, zauważając, że opowieści te zawsze są pretekstem do wielu ciekawych dyskusji.

Listopad to oczywiście także Święto Niepodległości Polski. – Nasi uczniowie co roku dumnie śpiewają „Mazurka Dąbrowskiego”, uczestnicząc w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu” – mówi dyrektor Badura. Listopad to również lekcja historii o losach Polski, o utracie i odzyskaniu niepodległości, o Józefie Piłsudskim i barwach biało-czerwonych. Listopad kończy się występem uczniów w trakcie mszy św. w kościele św. Wojciecha w Providence i wspólnym zaśpiewaniu hymnu Polski. W tym roku odbyło się to przy akompaniamencie klarnetu, na którym zagrała Julia Korovae, uczennica klasy szóstej.

opr. JLS
Fot. Archiwum szkoły

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -