niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaPoloniaMassachusettsAgata Kuliś odwiedziła Szkołę Języka Polskiego w Bostonie

Agata Kuliś odwiedziła Szkołę Języka Polskiego w Bostonie

O tym, że muzyka jest ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój dziecka, wiadomo od dawna. Przeżycia, które związane są z odbiorem muzyki, mają duży wpływ na rozwój emocjonalny i estetyczny. Słuchanie muzyki pobudza także rozwój analizatora słuchowego, koncentrację uwagi, pamięć muzyczną i pozamuzyczną. Prawdą jest powiedzenie, że muzyka łagodzi obyczaje, ale również uszczęśliwia i dodaje radości. W Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II 18 listopada zostały zorganizowane warsztaty muzyczne poprowadzone przez profesjonalistkę w swojej dziedzinie – Agatę Kuliś, koordynatorką warsztatów była nauczycielka Sylwia Wadach-Kloczkowska.

Agata Kuliś jest wokalistką, tekściarką, autorką muzyki, stypendystką Berklee College of Music w Bostonie. Edukację muzyczną rozpoczęła w Krakowie – w Szkole Muzycznej I stopnia im. Stanisława Wiechowicza, gdzie ukończyła klasę fortepianu. W Państwowej Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza rozwijała się wokalnie. Absolwentka Instytutu Kultury UJ, studiowała również muzykę na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Jest też laureatką m.in. European Scholarship/Berklee College of Music (2013), Berklee International Grant (2014) oraz Nagrody Słuchaczy Radia Rampa w Nowym Jorku (2015). Jej debiutancki album „Come a Little Closer” jest połączeniem klasycznych brzmień gatunku smooth jazz i R&B. Jest organizatorką warsztatów wokalnych, instrumentalnych, czego miała szansę doświadczyć społeczność polskiej szkoły w Bostonie.

Agata Kuliś w swoim bardzo napiętym grafiku znalazła czas na spotkanie i zorganizowanie ciekawych warsztatów muzycznych z dziećmi i młodzieżą. Najpierw do sali Jana Pawła II zeszły klasy 1-3, następnie według ustalonego grafiku do sali przyszła młodzież z klas starszych 4-8. Uczniowie z Agatą przy pianinie interpretowali wiersze pt. „Czym jest muzyka” Ludwika Jerzego Kerna oraz wiersz jej własnego autorstwa pt. „Muzyka mojej duszy”.

Agata zaśpiewała dwie ludowe piosenki: jedną z krakowskich terenów pt. „Hej na krakowskim rynku”, drugą pt. „Dolinecka” z okolic Limanowa, skąd pochodzi. Na koniec roztańczyła i rozśpiewała dzieci w piosence pt. „Mogę wszystko (Afryka dzika)” również jej autorstwa. Dzieci z uśmiechem na ustach, podśpiewując refren piosenki „wszystko, mogę wszystko”, zakończyły zajęcia.

Ostatnią grupą muzyczną, która wzięła udział w warsztatach, był chórek „Promyki Jana Pawła II” i tu Agata miała ogromne pole do popisu, ponieważ dzieci z zainteresowaniami muzycznymi i pięknymi głosami z zapałem wykonywały ćwiczenia oddechowe i zabawy mające na celu rozśpiewać dzieci i przygotować je do zajęć z opiekunem chórku. Na koniec zajęć dzieci z chórku już pod dyrekcją Marty Saletnik zaśpiewały piosenkę dla Agaty Kuliś.

Celem działań warsztatów muzycznych było:

  • rozwijanie zainteresowań muzycznych uczniów;
  • rozśpiewanie poprzez poznawanie nowych piosenek;
  • rozwijanie wrażliwości muzycznej;
  • wzbogacenie doświadczeń artystycznych;
  • rozwijanie umiejętności wokalnych;
  • budowanie umiejętności pracy w zespole;

Podczas warsztatowych zajęć muzycznych dzieci i młodzież mieli możliwość rozwijania swoich zdolności językowych i zainteresowań muzycznych poprzez improwizacje ruchowe do muzyki, a także ucząc się słuchać i rozumieć muzykę.

Tekst i zdjęcia: Sylwia Wadach-Kloczkowska

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -