sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaDziałySportBiało-czerwona Cimanouska

Biało-czerwona Cimanouska

Blisko rok po udzieleniu Kryscinie Cimanouskiej wizy humanitarnej przez Polskę białoruska lekkoatletka uzyskała polskie obywatelstwo. Oznacza to, że będzie mogła występować w biało-czerwonych barwach na międzynarodowych zawodach lekkoatletycznych, ale to, od kiedy tak się stanie, zależy od decyzji World Athletics, światowej federacji lekkiej atletyki.

Białoruska sprinterka Kryscina Cimanouska, która podczas igrzysk olimpijskich w Tokio zwróciła się o azyl w obawie przed prześladowaniami politycznymi w swojej ojczyźnie, otrzymała polskie obywatelstwo. Fot. Wikimedia commons

25-letnia sprinterka wystąpiła na razie w Drużynowych Mistrzostwach Polski w Karpaczu, zdobywając punkty dla AZS AWF Warszawa. Następnymi mistrzostwami kraju, w których weźmie udział, będą zawody w sezonie halowym 2023. W mistrzostwach świata lub Europy teoretycznie będzie mogła wystartować jako reprezentantka Polski dopiero po trzech latach – chyba że światowa federacja lekkiej atletyki przychyli się do wniosku biegaczki, złożonego wspólnie z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, o skrócenie karencji do jednego roku.

Nie chciałabym czekać na to uprawnienie aż tak długo – twierdzi Cimanouska, odnosząc się do przepisowego, 3-letniego okresu. Czy jednak zobaczymy ją już w barwach Polski podczas przyszłorocznych mistrzostw świata w Budapeszcie, które zostaną rozegrane 19-27 sierpnia? Jej wcześniejsze osiągnięcia dają nadzieję, że sprinterka byłaby wzmocnieniem polskiej reprezentacji, ale wszystko pozostaje w gestii decydentów z World Athletics.

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -