czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaDziałySportAlfabet polskiego sportu w 2023 roku

Alfabet polskiego sportu w 2023 roku

Na piłce nożnej świat się nie kończy, toteż minione 12 miesięcy przyniosło polskim kibicom także sporo pozytywnych wrażeń. Frajdę mieli sympatycy siatkówki, żużla, lekkiej atletyki i nie tylko. Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych sportowych wydarzeń z 2023 roku.

A – Adrian, czyli Polak potrafi

Adrian Meronk jest pierwszym Polakiem, który liczy się w zawodowym golfie. W październiku wygrał w Hiszpanii Andalucia Masters. To jego czwarty triumf w European Tour. W 2023 roku triumfował też w turniej w Rzymie. W maju osiągnął najwyższe w karierze, 45. miejsce w światowym rankingu.

B – Budapeszt bez „Mazurka”

Dla lekkiej atletyki imprezą roku były mistrzostwa świata w Budapeszcie. W stolicy Węgier „Mazurka Dąbrowskiego” nie zagrano, ale Natalia Kaczmarek zdobyła srebro w biegu na 400 m. Wojciech Nowicki celował w złoto, został wicemistrzem w rzucie młotem i nie narzekał. Złoto ma być w Paryżu…

C – Catwoman

Aleksandra Mirosław kilkakrotnie biła rekord świata we wspinaczce sportowej na szybkość. Podczas zawodów w Seulu zrobiła to trzy razy w ciągu dnia. Potem poprawiła go raz jeszcze w Rzymie (6,24 s.). W Szwajcarii zdobyła brąz mistrzostw świata.

Aleksandra Mirosław rzadko ustępuje pola rywalkom na pionowej ścianie. Fot. aleksandramirosław/facebook

D – Dogrywka dla Niemców

W 2022 roku finał z FC Barceloną przegrali dopiero w rzutach karnych. W czerwcu piłkarze ręczni Industrii Kielce znów wystąpili w Final Four Ligi Mistrzów. W półfinale pokonali PSG 25:24. W finale znów grali dogrywkę, ale na koniec cieszyła się ekipa z Magdeburga, która wygrała 30:29.

E – Emocje poza boiskiem

Tych niezdrowych najwięcej zanotowano po wyjazdowym meczu Legii Warszawa z AZ Alkmaar. Strona polska oskarżała holenderską policję i ochronę o nieuzasadnioną agresję, pobicie prezesa Dariusza Mioduskiego, miejscowe służby pokazywały palcem na Josue i Pankova, piłkarzy Legii (trafili do aresztu), którzy mieli zaatakować ochroniarza.

F – F-16 dał czadu

Bartosz Zmarzlik znów dopasował formę, motocykle do lotniczej ksywki. Po raz czwarty został mistrzem świata na żużlu, a z kolegami z reprezentacji zdobył złoto w „drużynówce”. Z Motorem Lublin wygrał ekstraligę, indywidualnego mistrza kraju też „zrobił”. Jeśli dodamy tytuł w mistrzostwach Polski par klubowych, to wyjdzie na to, że miał iście perfekcyjny rok.

Bartosz Zmarzlik okazał się w minionym roku żużlowcem perfekcyjnym. Fot. Bartosz Zmarzlik/facebook

G – Grupowe harce

Dwa polskie zespoły grały w europejskich pucharach w fazie grupowej, co nie zdarza się często. Raków Częstochowa zakończył już grę w Lidze Europy, ale Legia Warszawa awansowała do 1/16 finału Ligi Konferencji. Tam czeka na nią norweskie Molde.

H – „Hurki” nie taki słaby

Wytyka mu się brak genu zwycięzcy, ale Hubert Hurkacz miał momenty. Polski tenisista wygrał „tysięcznika” w Szanghaju, w Wimbledonie postraszył samego Novaka Djokovicia. W półfinale turnieju w Cincinnati miał piłkę meczową w starciu z Carlosem Alcarazem. Nie tak wiele brakło, aby zagrał w ATP Finals.

I – Igrzyska Europejskie nr 3

Po Azerbejdżanie (Baku), Białorusi (Mińsk) impreza trafiła się Polsce. Stolicą igrzysk był Kraków, ale rywalizowano też w rozległej okolicy (m.in. Chorzów, Zakopane, Rzeszów). Wszystko działo się przed wyborami, toteż polityka wpłynęła na ton opinii. Minister sportu twierdził, że Polska zorganizowała największe w roku zawody w świecie, za to niektórzy dziennikarze pisali o igrzyskach drogich, a mało prestiżowych. Koszt imprezy oszacowano na 500 mln złotych. Polska zdobyła 50 medali.

J – J-Town fetowało mistrza

Jasionka znana jest z lotniska, ale wiosną przeszła do historii polskiego boksu. W podrzeszowskiej miejscowości Łukasz Różański wygrał z Chorwatem Alenem Babiciem przez TKO w I rundzie. Tym samym wychowanek Wisłoka Rzeszów zdobył pas mistrza świata WBC w kategorii bridger.

Łukasz Różański jest szóstym Polakiem, który został zawodowym mistrzem świata w boksie. Fot. Łukasz Różański/facebook

K – Kompromitacja

Bezkonkurencyjna na tym polu była piłkarska reprezentacja, jej koszmarne kwalifikacje do Euro 2024 ze szczególnym uwzględnieniem porażki 2:3 z Mołdawią. W Kiszyniowie po I połowie było 2:0 dla Polski, po czym stało się coś, co nadaje się na scenariusz do odcinka… „Archiwum X”.

L – Liderka

Iga Świątek drugi rok z rzędu skończyła sezon na pozycji nr 1 rankingu WTA. Po zwycięstwie w Paryżu wydawała się niezagrożona, ale po US Open na czoło klasyfikacji wskoczyła Aryna Sabalenka. Polka miała jednak piorunujący finisz. W meksykańskim Cancun niestraszne jej były rywalki, wiatry, deszcze i bałagan organizacyjny. Wygrała WTA Finals jak chciała i znów patrzy na rywalki z góry.

M – Michał Probierz

Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji miał „posprzątać” po Fernando Santosie, ale szło mu jak po grudzie. Jeśli Polska przepadnie w barażach o awans do Euro, przygoda pana Michała z kadrą może się szybko skończyć.

N – Niespodzianka

W styczniu Magda Linette zaskoczyła rywalki, kibiców i w wieku 30 lat dotarła do półfinału Australian Open. Eksperci wieszczyli kolejne sukcesy, lecz „jaskółka okazała się jedna”. W dalszej części sezonu poznanianka wróciła do szeregu.

O – Oblali egzamin na Bali

Piłkarzy reprezentacji Under’17 stawiano za wzór, bo też i grali z polotem rzadko widzianym między Bugiem a Odrą. Drużyna zdobyła medal na Euro, ale w dalekiej Indonezji wszystko poszło nie tak. Na Bali czterej nastoletni gracze poczuli tzw. rozprzężenie, ugasili pragnienie napojem z zawartością C2H5OH i dostali nakaz powrotu do kraju. Ich wstrzemięźliwi koledzy przegrali mecze grupowe i też mogli pakować walizki.

P – Polski finał LM

Na sukcesy w piłkarskiej Lidze Mistrzów polskie kluby mają szanse zbliżone do zera, za to w siatkówce stać je na rzeczy wielkie. W finale Ligi Mistrzów doszło do polskiego meczu. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała w Turynie Jastrzębski Węgiel 3:2, zdobywając trofeum po raz trzeci z rzędu.

R – Reprezentacja roku

Ekipa siatkarzy ustrzeliła hat-trick. Najpierw triumfowała w Lidze Narodów, pokonując w finale USA 3:1. Później biało-czerwoni po raz drugi w historii zostali mistrzami Europy. W finale w Rzymie zbili na kwaśne jabłko gospodarzy 3:0. Na koniec podopieczni Nikoli Grbicia dali popis za Wielkim Murem, gdzie zanotowali komplet zwycięstw w finale kwalifikacji do IO 2024.

Reprezentacja siatkarzy pokazała w Rzymie, że jest najlepsza w Europie. Fot. pzps.pl

S – Scudetto dla Polaków

Po 33 latach oczekiwania SSC Napoli fetowało trzecie w historii klubu piłkarskie mistrzostwo Włoch. Ze scudetto cieszyło się trzech Polaków: Piotr Zieliński, Bartosz Bereszyński i Hubert Idasiak (rezerwowy bramkarz). Największy udział w sukcesie miał ten pierwszy, który gra w Neapolu od 7 lat, a w mieście pod Wezuwiuszem doczekał się nawet swego muralu.

T – Tuzin tytułów „Lewego”

Wiosną FC Barcelona wygrała La Ligę, co oznaczało, że Robert Lewandowski po raz 12. został krajowym mistrzem. Wcześniej zdobył tytuł z Lechem Poznań, dwa z Borussią Dortmund i osiem z Bayernem Monachium. Dla Dumy Katalonii „Lewy” strzelił 23 gole i tym samym po raz 9. został królem strzelców ekstraklasy (także raz w Polsce i 7 razy w Niemczech).

U – Uśmiechnięty Piotr… zapłakał

Skoczkowie narciarscy szukają obecnie formy, ale na początku 2023 roku czuli bluesa. Dawid Kubacki zajął 2. miejsce w Turnieju Czterech Skoczni, a w mistrzostwach świata zdobył brąz na dużej skoczni. Klasę pokazał Piotr Żyła, który został mistrzem na małym obiekcie. Po wszystkim największy wesołek w polskiej kadrze nie krył łez.

Niespełna rok temu Piotr Żyła pofrunął po złoto mistrzostw świata. Fot. PiotrŻyła/facebook

W – Wioska Roku

Humniska k. Brzozowa (woj. podkarpackie) w dwa miesiące dochowały się dwóch czempionów. We wrześniu Norbert Huber wywalczył z kolegami z siatkarskiej kadry mistrzostwo Europy, a w listopadzie Paweł Sowiński, także we Włoszech, zdobył złoto szachowych mistrzostw świata w kategorii U’14.

Z – Za dwanaście lat

Jesienią politycy szli szeroko z obietnicami i wizjami przyszłości. Trzy tygodnie przed wyborami prezydent Andrzej Duda ogłosił, że Polska będzie się starać o organizację letnich igrzysk olimpijskich w 2036 roku. Japończycy na igrzyska w Tokio wydali (oficjalnie) blisko 13 mld dolarów. Wtedy inflacja dopiero się rozkręcała…

Tomasz Ryzner

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -