środa, 7 czerwca, 2023

Adwent

Adwent to szczególny okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia, który obejmuje cztery niedziele przypadające przed 25 grudnia. W tym roku pierwsza niedziela adwentu przypada na 27 listopada.

Adwent to okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia. W tym roku zaczyna się w niedzielę, 27 listopada. Fot. Archiwum WEM

Słowo „adwent” oznacza „przyjście” lub „zbliżanie się” (od łac. adventus). Dla osób wierzących adwent jest oczekiwaniem na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa oraz upamiętnieniem czasu poprzedzającego wcielenie, czyli pierwsze pojawienie się Zbawiciela na świecie i stanowi czas duchowych przygotowań do tego wydarzenia. Kościół katolicki zachęca do udziału w tym dniach w rekolekcjach oraz przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. Okres ten nie jest czasem pokuty w takim wymiarze jak wielki post, ale posiada swoisty charakter refleksyjny.

Z adwentem związane są pewne zwyczaje i symbole. Niektórzy przygotowują sobie liczne postanowienia adwentowe, które mają zamiar wypełniać przez cały grudzień, aż do świąt. Popularne są też różnego rodzaju kalendarze adwentowe.

Głównym zwyczajem adwentowym praktykowanym w Kościele katolickim są natomiast roraty – specjalne msze odbywające się wcześnie rano od poniedziałku do soboty. Ponieważ odprawiane są o świcie, zwykle chodzi się na nie z lampionem adwentowym albo świecą zwaną roratką.

Osoby niewierzące również chętnie korzystają z niektórych symboli i zwyczajów adwentowych, np. stawiają na stole wieniec czy pieką pierniczki.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -