Szesnaście milionów Amerykanów żyje z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, znaną również jako POChP. Ta nieodwracalna choroba czasami utrudnia oddychanie i wpływa na jakość życia.
– Zasadniczo oznacza to, że powietrze dostaje się do płuc, ale ma trudności z wydostaniem się z powodu uszkodzenia dróg oddechowych z różnych powodów – wyjaśnia dr Moshe Zutler, pulmonolog z Hartford HealthCare Cancer Institute w Hospital of Central Connecticut.
Co powoduje POChP?
– W Stanach Zjednoczonych główną przyczyną POChP jest palenie tytoniu lub narażenie na dym i to właśnie widzę u zdecydowanej większości moich pacjentów – twierdzi dr Zutler. Jednak mówi, że mogą istnieć też inne przyczyny, takie jak życie na obszarach o wysokim stężeniu zanieczyszczenia powietrza lub praca w środowiskach, w których występuje narażenie na opary lub chemikalia.
W jaki sposób dochodzi do zachorowania?
Dr Zutler wyjaśnia, że z biegiem czasu dym i substancje drażniące dostają się do dróg oddechowych i niszczą tkankę, która pomaga wytwarzać tlen i zmniejsza przepływ powietrza do i z płuc. – Ma to tendencję do rozwoju, gdy ludzie są w wieku 50, 60 i 70 lat, ale widziałem, że zdarza się to także u niektórych młodszych pacjentów – mówi dr Zutler.
Jakie są objawy?
Objawy POChP obejmują:
- świszczący oddech, problemy z wydechem
- duszność podczas chodzenia na krótkich dystansach, wchodzenia po schodach
- gwiżdżący dźwięk podczas oddychania
- ucisk w klatce piersiowej
- przekrwienie klatki piersiowej, przewlekły kaszel
Jakie są możliwości leczenia?
– Leki wdechowe, takie jak inhalatory, mogą pomóc otworzyć drogi oddechowe, zmniejszyć stan zapalny i nieco ułatwić oddychanie, a ostatecznie poprawić jakość życia – mówi dr Zutler. Leki mogą być również stosowane w celu poprawy przepływu powietrza. Zabiegi chirurgiczne, w ciężkich przypadkach POChP, mogą również pomóc, wyłączając część płuc, która jest uszkodzona, i pozwalając zdrowszym częściom poradzić sobie z oddychaniem i złagodzić objawy.
– POChP może być śmiertelne, jeśli nie jest leczone, szczególnie wśród tych, którzy nadal palą – twierdzi dr Zutler. – To wtedy widzimy, że pacjenci stają się zależni od tlenu, a czynność płuc nadal spada. Każdy, kto myśli, że może mieć POChP lub zmaga się z objawami, powinien udać się do lekarza i rzucić palenie. Wczesna interwencja jest kluczowa, abyśmy mogli poprawić jakość życia – podkreśla.
Aby uzyskać więcej informacji lub umówić się na spotkanie, zadzwoń pod numer 860.827.2710 lub odwiedź https://hartfordhealthcare.org/pulmonary